Přeskočit na obsah

Postižení, pacienti a odbory budou protestovat proti lhůtám péče

Postižení, pacienti, senioři a odboráři se chystají v úterý v Praze u ministerstva zdravotnictví protestovat proti připravovanému stanovení doby dojezdu k lékaři a čekacích lhůt na operace. Navrhované limity jsou pro ně nepřijatelné a jen by prý zhoršily dostupnost péče.

Akci pořádá rada postižených, odbory, svaz pacientů, lékařská komora, rada seniorů a iniciativa ProAlt. Zahájí ji na Palackého náměstí pět minut po 12:00, trvat by měla do 13:00.

"Jde o zásadní věci. Náš zdravotní stav je základním předpokladem normálního života ve společnosti. Jakékoliv omezování přístupnosti ke zdravotní péči nám zhorší naše životní podmínky. Navrhované stanovení dob některým lidem znemožňuje, aby se k lékaři vůbec dostali," řekl v pondělí ČTK šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Od dubna se zdravotnictví začíná řídit novými reformními zákony. Mezi ně patří norma o zdravotních službách, kterou doprovodí další předpisy. Nařízením se chystá vláda stanovit maximální dobu, po kterou se má jet k lékaři či čekat na vyšetření a operace, co uhradí pojišťovna.

Vyhláškou se pak má určit, kolik by se o pacienty mělo starat zdravotníků. Pořadatelé protestu žádají odvolání obou předpisů a jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Podle návrhu nařízení, který zveřejnila na svých stránkách před časem vláda, by se měl pacient dostat k praktickému lékaři, zubaři, dětskému doktorovi či do lékárny do 40 minut jízdy. Podle poslední verze, kterou ČTK získala, by to mělo být 45 minut. Cesta za specializovanou péčí do nemocnice nesmí přesáhnout tři hodiny.

Na náhradu kyčelního kloubu se podle původního návrhu nemělo čekat déle než 78 týdnů - tedy rok a půl. Poslední varianta počítá s 35 týdny - s osmi měsíci. Na operaci šedého zákalu měl člověk původně jít do 26 týdnů - tedy do půl roku. Nyní je to 12 týdnů - necelé tři měsíce. Nová pravidla by měla platit, jakmile je vláda schválí a vyhlásí.

Podle Hegerova náměstka Martina Plíška návrh ještě není hotový a pracuje se na něm. "Tyto maximální dojezdové doby musí platit v celé republice, tedy i v odlehlých lokalitách," řekl ČTK Plíšek. Podle něj budou díky stanovení dob nároky pacientů jasné a lidé je budou moci také vymáhat, a to nejpozději od ledna příštího roku.

Do té doby se budou moci na pravidla připravit i zdravotní pojišťovny, které mají na nepřekračování lhůt dohlížet. Měly by tedy mít smlouvu s tolika lékaři a zdravotnickými zařízeními, aby se péče pokryla. Pokud by se podle Plíška ukázalo, že stanovené doby neodpovídají potřebám, mohly by se případně upravit.

Podle zástupců nespokojených organizací by návrhy vedly ale k rušení nemocničních oddělení a ambulancí. O práci by tak mohly přijít tisíce zdravotníků, tvrdí pořadatelé demonstrace. Pro ministra sepsali společně dopis, který se chystají v úterý podepsat a předat.

Heger, jenž v minulosti několikrát na podobné akce přišel a přítomným své záměry vysvětloval, ale list tentokrát osobně nepřevezme. Je totiž na pracovní cestě v zahraničí.


ČTK                  Kateřina Krausová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…