Postgraduální vyhláška míří do finále. Co vyřeší?
„Novela vyhlášky 185/2009, která má změnit počet oborů specializačního vzdělávání, míří do vnějšího připomínkového řízení. Ministerstvo chce celý proces uspíšit, proto požádalo o zkrácené řízení,“ říká mluvčí MZ Vlastimil Sršeň.
Novela rozšiřuje počet základních vzdělávacích kmenů ze současných 10 na 16. Nově jsou zřizovány tyto kmeny: dermatovenerologický, neurologický, oftalmologický, ortopedický, otorinolaryngologický, urologický.
Počet základních specializačních oborů se zvyšuje ze 40 na 41 přidáním oboru soudní lékařství. Počet nástavbových oborů (certifikovaných kurzů) se zvyšuje na 47 přidáním oborů: dětská endokrinologie a diabetologie, klinická výživa a intenzivní metabolická péče, koloproktologie, onkochirurgie.
Ministerstvo novelizací vyhlášky z loňského roku tak částečně vyslyšelo námitky odborných společností a lékařů v předatestační přípravě, kteří na nedostatky vyhlášky poukazovali.
Návrh, který nyní běží vnějším připomínkovým řízením, však ČLK ani sdružení Mladí lékaři k nahlédnutí nedostali. „Česká lékařská komora, ani Česká lékárnická komora neměly možnost k finálnímu textu vyhlášky uplatnit své připomínky,“ odpovídá na dotaz MT prezident komory Milan Kubek.
To, že vyhláška už běží připomínkovým řízením, se Mladí lékaři dozvěděli až od redakce Medical Tribune. „Mladí lékaři o.s. mají informaci o chystané změně vyhlášky k 1.9.2010, finální verzi oficiálně od MZ k připomínkám nedostali. Předpokládáme, že naše sdružení bude mít oficiálně možnost připomínkovat finální verzi nové vyhlášky o specializačním vzdělávání,“ říká MUDr. Štěpán Sulek z předsednictva sdružení a dodává:
„Dále předpokládáme, že ve vyhlášce (případně doprovodných opatřeních) budou zahrnuty dojednané změny na jednání z 12.5.2010 - Nutnost rozšíření počtu základních kmenů dle požadavků ČLS-JEP, zajištění kompatibility s předchozím systémem, závazek racionalizace obsahu vzdělávacích programů (maximum stáží na akreditovaných pracovištích 1. stupně) a zastropování cen povinných stáží.“
Zastropovat ceny povinných stáží ještě do konce mandátu současné vlády slíbilo ministerstvo na jednání letos v květnu. Kvůli zmatkům v komunikaci mezi ministerstvem zdravotnictví a financí se však tato změna v nejbližší době zřejmě konat nebude – více - Zastropování cen stáží se zatím nekoná.
Česká lékařská komora dále upozorňuje na to, že novela vyhlášky nijak neřeší náplně vzdělávacích oborů a nedochází ke změně ve složení akreditačních komisí.
„Nejsou tedy žádné záruky, že se změní současná nevyhovující praxe, kdy se mladí lékaři nemohou vzdělávat v okresních nemocnicích. Novela vyhlášky se vůbec nezabývá financováním vzdělávání a ponechává tedy mladé lékaře v postavení nevolníků nucených podepisovat nejrůznější vyděračské kvalifikační dohody. Za přímo výsměch mladých lékařům pak považuji skutečnost, že se novela má týkat pouze letošních mediků. Tisíce našich kolegů a kolegyň tak ministryně Jurásková hází přes palubu a ponechává je ve vzdělávací pasti,. kterou na ně Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s některými děkany LF nastražilo,“ poznamenává prezident ČLK, Milan Kubek.
Redakci Medical Tribune se podařilo návrh vyhlášky získat. Čtěte v příloze
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz