Poslanci: Technika pro ústeckou Krajskou zdravotní je předražená
Praha - Zdravotnická technika pro nemocnice v Ústeckém kraji, spravované firmou Krajská zdravotní, se nakupovala za vyšší ceny, než byly v té době obvyklé na trhu. Usnesl se na tom sněmovní kontrolní výbor, když se včera zabýval výsledky auditu, který nechalo vypracovat ministerstvo financí. Podle dosavadních informací zaplatila Krajská zdravotní o 31,3 milionu korun víc. Pro Krajskou zdravotní to může ve výsledku znamenat, že by na nákup techniky nedostala z Evropské unie desítky milionů korun a musela by je dát ze svého.
Výbor si od ministerstva financí vyžádal informace o kontrole čerpání peněz z evropských fondů na nákup zdravotnické techniky a v rámci tohoto bodu se zabýval firmou Krajská zdravotní. V jejím čele stojí bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda.
Náměstek ministra financí Jan Gregor novinářům potvrdil, že ministerstvo připravuje další audit v Krajské zdravotní, aby mělo detailní přehled o všech nákupech. "Hledáme způsob, jak pokrýt ty zbývající položky, kromě té nejdražší techniky, tak, abychom mohli udělat celkový závěr a uvalit finanční korekci," řekl. "Těch pochybení tam skutečně bylo víc, od přípravy projektů až po dodržování principů hospodárnosti," dodal. Připustil, že celková nesrovnalost může být vyšší než zhruba 31 milionů korun, o které se podle auditu prodražil nákup techniky.
O případném celkovém rozsahu těchto tzv. korekcí nechtěl spekulovat, připustil řádově desítky milionů korun. "Korekce znamená, že do evropského rozpočtu nebudeme schopni certifikovat celou částku, ale částku nižší," popsal Gregor. Pro Krajskou zdravotní by to pak podle něj znamenalo nutnost zaplatit to, co nedostane z evropských fondů. "Zatím nemám indikace, že by Česká republika přišla o ty prostředky jako celek," dodal.
Auditoři ze soukromé firmy, kterou ministerstvo najalo, zkontrolovali devět projektů, které uskutečnila Krajská zdravotní. Šlo hlavně o nákupy zdravotnického zařízení do nemocnic v Teplicích, Mostě, Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. V této souvislosti prověřovala kontrola také 14 veřejných zakázek. V případě zadávání šesti výběrových řízení našli auditoři chyby.
Zpravodaj k tomuto bodu Vít Němeček uvedl jako příklad sokolovskou nemocnici, která si pořídila přístroj na počítačovou tomografii od firmy Siemens za deset milionů, zatímco nemocnice v Děčíně ho koupila za 16 milionů. Obdobně si například pražská Nemocnice Na Homolce pořídila magnetickou rezonanci za 20 milionů korun, ale v Ústí nad Labem stála 44 milionů. Cenový rozdíl se podle poslance Němečka nedá vysvětlit například ani výkyvy v kurzu koruny.
Krajská zdravotní v případě údajně předražené techniky argumentovala ve zprávě auditora tím, že si auditor nechal obvyklou cenu přístrojů zjišťovat odborným posudkem Fakulty biomedicínského inženýrství pražského ČVUT. Krajská zdravotní fakultu označuje za organizaci s nedostatečnou kvalifikací a její závěry považuje za účelové, nesprávné a zavádějící.
Stoprocentním vlastníkem Krajské zdravotní je Ústecký kraj. Firma nyní zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je 2800 a lékařů 820. Nemocnice má v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně.
ČTK, Martin Neliba mkv
Zdroj: ČTK