Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Z celkového počtu 24 poslanců, kteří se v končícím volebním období poslanecké sněmovny zapojili do práce zdravotního výboru, jich devět už poslanecký mandát nezískalo. Ať už proto, že vůbec nekandidovali, nebo nebyli zvoleni. Naopak patnáct členů výboru může ve své práci pokračovat dál i poté, co bude ustavena nová sněmovna.
Ze sedmičlenného předsednictva výboru už ve sněmovně nezasednou dva lidé, místopředsedové MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD) a Ing. Petr Třešňák (Piráti). Běhounek byl přitom poslancem už v předchozím volebním období od roku 2013 a i dříve se věnoval zdravotní politice z pozice hejtmana kraje Vysočina, kterým byl v letech 2008 a 2020. Ačkoli byl výraznou tváří sociálnědemokratické politiky, dlouhé roky zůstával nestraníkem. Letos se stal členem ČSSD a byl zvolen místopředsedou ČSSD. Ta ale ve volbách neuspěla a ze sněmovny vypadla. Běhounek kandidoval jako jednička ČSSD na Vysočině, kde měla tato strana nejlepší výsledek ze všech krajů, získala tu 6,55 procenta hlasů.
Předsedkyně zdravotního výboru prof. MUDr. Věra Adámková (ANO) poslanecké místo suverénně obhájila, když kandidovala ze druhé pozice na kandidátce ANO v Praze. ANO v Praze získalo šest poslaneckých mandátů.
Z řadových členů dosavadního sněmovního výboru už v nové sněmovně nezasednou Ing. Hana Aulická Jírovcová (KSČM), Andrea Brzobohatá (ANO), PaeDr. Alena Gajdůšková (ČSSD), Ing. Petr Pávek (STAN), Bc. Daniel Pawlas (KSČM), Mgr. Pavel Šindelář (ODS) ani prof. MUDr. Rostislav Vyzula (ANO). A ani Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, který byl poslancem za ANO a který část volebního období ve zdravotním výboru seděl, nyní už ale na poslance nekandidoval.
Do sněmovny přijdou nové tváře
Tak jako i v dřívějších volbách, i letos získali velkou přízeň voličů kandidáti z řad lékařů. Do sněmovny přijdou nové tváře, které znají lékařské prostředí a mohou se do zdravotní politiky zapojit.
Poslankyní byla mezi nimi zvolená MUDr. Zdenka Němečková Crkvenjaš za koalici SPOLU, expertka ODS na zdravotnictví, bývalá členka TOP 09. Němečková Crkvenjaš je zastupitelkou Moravskoslezského kraje a radní kraje pro životní prostředí. Její specializací je popáleninová medicína a je primářkou Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. Pozornost médií získala v roce 2009 jako vedoucí týmu lékařů Nátálie Kurdikové, popálené při žhářském útoku s možných rasovým motivem. Zdenka Němečková Crkvenjaš je manželkou bývalého ministra zdravotnictví ČSSD MUDr. Svatopluka Němečka.
Další posilou mezi poslanci se znalostí zdravotní politiky je MUDr. Tom Philipp, člen KDU-ČSL zvolený na kandidátce SPOLU. Dlouhodobě pracoval v Thomayerově nemocnici, kam se nedávno po jiných angažmá vrátil. V letech 2005 až 2014 byl náměstkem ředitele pro léčebnou péči ve Fakultní Thomayerově nemocnici. V letech 2014 až 2017 zastával funkci náměstka ministra zdravotnictví pro dohled nad zdravotními pojišťovnami, pracoval tedy pod ministry Svatoplukem Němečkem a Miloslavem Ludvíkem. Ministr Adam Vojtěch po svém příchodu na konci roku 2017 jeho místo zrušil. Poté byl ve vedení společnosti Agel. Nyní pracuje na pozici přednosty Kliniky revmatologie a rehabilitace Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Za SPOLU přicházejí do sněmovny také MUDr. Romana Bělohlávková, MUDr. Róbert Teleky a PharmDr. Petr Fifka.
Ve sněmovních volbách uspěli také lékaři v barvách SPD. Kromě stávajícího člena zdravotního výboru MUDr. Jaroslava Dvořáka budou SPD ve sněmovně zastupovat i MUDr. Jan Síla, MUDr. Iveta Štefanová a MUDr. Vladimír Zlínský.
Zdroj: MT