Poslanci se nyní hádají o privatizaci fakultních nemocnic
Poslanci zahájili dnešní jednání procedurální hádkou o to, zda lze hlasovat o návrhu Davida Ratha (ČSSD), který má podle něj bránit privatizaci fakultních nemocnic. ODS míní, že jde o takzvaný přílepek, o němž by se nemělo ani hlasovat, opozice je jiného názoru. Spor přerušila přestávka, o kterou požádal klub ČSSD.
Rath svůj návrh předložil v rámci jednání o novele zákona o cestovních dokladech, která s nemocnicemi nesouvisí. Občanští demokraté upozornili na starší rozhodnutí ústavního soudu, který se proti přílepkům postavil. Socialisté ale prohlásili, že laťku toho, co je a není přílepek, nastavila koalice, když loni v rámci schvalování reformy financí přišla na poslední chvíli s pozměňovacím návrhem o rozsahu desítek stran.
Dnešní dopolední debata místy z procedurálního sporu přerostla v osobní výpady. "To, že mi pan poslanec Rath vzkazuje, že jsem 'fašoun', to je jeho mentální problém. My jsme měli vždycky ve zvyku říci: 'Hoďte na něj síť'," poznamenal od řečnického pultu ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Předsedající schůze Lubomír Zaorálek (ČSSD) by podle něj neměl o Rathovu návrhu nechat ani hlasovat. Ministr se odvolal na vyjádření ústavních soudců.
Zaorálek ale poznamenal, že od té doby, co ústavní soud akceptoval způsob, jakým byla přijata reforma financí, už neví, co je a co není přílepek. Proto chtěl nechat spor rozhodnout sněmovnu. Langer Zaorálkovi řekl, že vytváří "strašidelné precedenty" a šéf klubu ODS Petr Tluchoř poté navrhl Zaorálkovo odvolání z řízení schůze. Dolní komora to ale neschválila.
Sněmovna má dnes poměrně nabitý program, měla by schvalovat více než deset návrhů novel a zákonů, je před ní mimo jiné i začátek jednání o reformní smlouvě EU a řada dalších bodů.
Zdroj: ČTK