Poslanci ČSSD navrhli zrušit poplatky ve zdravotnictví zákonem
Sociální demokraté sněmovně navrhli, aby zrušila poplatky, které mají lidé od ledna platit ve zdravotnictví. Zavedení poplatků vyplývá z reformy veřejných financí, kterou parlament proti vůli levice schválil v létě. Opozice si již dříve na reformu stěžovala u Ústavního soudu. Kromě toho ale skupina poslanců ČSSD nyní předložila návrh zvláštního zákona, který by poplatky zrušil.
Na současné schůzi se však dolní komora touto předlohou zabývat nebude. Sněmovna začne návrh projednávat až na některém z jednání po Novém roce. Poslance tak čeká další kolo sporu, který spolu koaliční a opoziční politici vedli již několikrát. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Socialisté mají jiný názor. Upozorňují, že z reformy vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je ještě poplatky ve zdravotnictví nelze.
"V této situaci je velmi pravděpodobné, že pro řadu občanů se stane řádná zdravotní péče prakticky nedostupná. Již dnes se tito lidé vyhýbají návštěvě lékaře, aby nemuseli vydávat prostředky na doplatky za léky," uvedli autoři poslaneckého návrhu.
Od ledna příštího roku mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou i po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.
Zdroj: ČTK