Přeskočit na obsah

Poslanci chtějí, aby lidé měli větší výběr léků ve volném prodeji

O něco blíže jsou po dnešku pacienti k tomu, že si budou moci kupovat v lékárně větší paletu léků bez receptu. Naopak léky s obsahem pseudoefedrinu dostanou jen v případě, že předloží občanský průkaz. Návrh zákona o léčivech schválil dnes sněmovní zdravotní výbor a předal ho sněmovně do takzvaného druhého čtení.

Norma zapracovává do českého práva unijní směrnice týkající se léčiv. Kvůli tomu, že dosavadní zákony je neobsahují, prohrála Česká republika letos v září u Evropského soudního dvora v Lucemburku spor s Evropskou komisí.

Česko tedy musí zavést evropskou legislativu co nejdříve. Původně tak mělo učinit již v roce 2005. Platnost nyní projednávaného zákona byla původně plánována od ledna 2008. Z dnešní debaty ve výboru ale vyplynulo, že legislativní proces nebude do té doby završen, takže zákon začne platit o něco později.

"Návrh jsme schválili s několika pozměňovacími návrhy a předali do druhého čtení," řekl ČTK předseda výboru a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Ocenil, že se podařilo prosadit řadu opatření pro pacienty. Například lékař bude moci snáze vydávat lék než doposud a to jak v rámci lékařské služby první pomoci, tak v běžné lékařské praxi. Měl by se také rozšířit internetový prodej léků, zatím ho smějí provozovat jen vybrané "kamenné" lékárny. Návrh počítá i s elektronickými recepty.

Pokud návrh projde sněmovnou, budou moci zdravotnická zařízení brát léky přímo od distributorů. To se nelíbí lékárníkům, své námitky ale dnes ve výboru neprosadili.

Podle bývalého Rathova náměstka na ministerstvu Vladimíra Drymla (ČSSD) jde nová norma proti pacientům. Omezí prý příliv levnějších generických léků a otevře dveře drahým originálním lékům. Náklady systému na léky stoupnou a léky pro pacienty podraží, řekl Dryml ČTK.

Místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) ale považuje připravovaný zákon za jednu z nejzásadnějších norem, kterou v poslední době zákonodárci v oblasti zdravotnictví přijímají. "Je to komplexní norma, která řeší lékovou problematiku v Česku, to znamená registraci léčiv, jejich uvádění na trh a výdej," řekl ČTK.

Pacientům přinese norma několik zásadních novinek - zjednoduší se jejich přístup k léčivům. Šťastný připomněl, že navrhl, aby pacienti mohli získat u lékaře svůj lék i v nočních hodinách.

Náměstek ministra Pavel Hroboň ČTK řekl, že pacienti se snáze dostanou k vybraným lékům. Jejich seznam ale nebude součástí zákona, ministerstvo ho vydá zhruba po roce od okamžiku, kdy norma začne platit. "Zavádíme také nové opatření, kdy lékárník požádá o identifikaci toho, kdo si lék kupuje. Probere s ním velmi krátce jeho zdravotní stav, doporučí mu, zda je pro něj vhodný. Zároveň bude existovat u některých přípravků omezení na počet vydaných balení," popsal náměstek.

Člověk podle náměstka stráví v lékárně několik minut navíc, ale ušetří mu to cestu k lékaři pro recept. Pokud budou od ledna zavedeny třicetikorunové poplatky za návštěvy u lékaře a položku na receptu, ušetří i tyto peníze, dodal náměstek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…