Porodnice vyšetřují uši
Rodiče dětí narozených v krajském městě už nebudou muset čekat dlouhé měsíce nebo dokonce roky na odhalení vrozených vad sluchu u svých potomků.
Ostrava se totiž právě dnes odpoledne stane prvním velkým městem v zemi, kde lékaři všech tří zdejších nemocnic budou preventivně vyšetřovat sluch každého dítěte ještě před propuštěním z porodnice.
"Přestože vrozené vady sluchu jsou častější než jiné zdravotní potíže, na jejichž vyhledávání u novorozenců už se delší dobu zaměřujeme, vyšetření sluchu není zatím samozřejmostí. Dělá to jen několik nemocnic v zemi. To, že se nyní do screeningového programu zapojí všechny ostravské porodnice, je pro rodiče a jejich děti neocenitelná služba," míní Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice, jehož zdravotníci začali vyšetřovat sluch nejmenších dětí včera odpoledne.
"Mám za sebou premiéru. Vyšetření není bolestivé, vyzkoušela jsem to i sama na sobě," svěřila se dětská sestra Andrea Vodáková, jejímž úkolem je vložit do ucha dítěte sondu a pustit zvuk z přístroje, který zaznamená odezvu. Ta okamžitě ukáže, zda je sluch v pořádku.
"Aby výsledky nebyly zkreslené, musí být dítě v klidu a tichu. Zatím mi vyšetření obou uší trvá asi deset minut, ale až to budu dělat rutinně, nemělo bymi zabrat více než pět minut," míní zdravotní sestra.
Rodiče novorozeňat vyšetření sluchu oceňují. "Je to perfektní věc, protože u miminka nepoznáte, jestli slyší nebo ne. Staršího syna nevyšetřovali. Jsem ráda, že u Matyáše už teď vím, že má sluch v pořádku," líčí devětadvacetiletá Kateřina Krupičková z Ostravy, která leží se svým druhorozeným synem ve vítkovické porodnici.
"Je to užitečné. Mám sluchově postiženou kamarádku, která se bála, aby její děti neměly stejný problém. Vyšetření uší jí ale nikdo nenabídl, musela čekat, než děti začnou mluvit," dodává.
V našem kraji dosud nabízela vyšetření sluchu všech novorozenců jen dvě zdravotnická zařízení: Nemocnice Třinec a Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Právě lékaři z ušní, nosní a krční kliniky fakultní nemocnice se ale postarali o to, aby se vyšetření dočkaly děti ve všech ostravských porodnicích.
"Od nadace Prolomené ticho jsme získali vyšetřovací přístroje, které půjčíme Vítkovické aMěstské nemocnici v Ostravě," říká přednosta otorinolaryngologické kliniky fakultní nemocnice Pavel Komínek.
Lékařka fakultní nemocnice Eva Havlíková včera odpoledne přivezla jeden ze zmíněných přístrojů do Vítkovické nemocnice a naučila s ním pracovat tamní zdravotníky. Dnes se chystá do městské nemocnice.
Vyšetření sluchu s výjimkou rizikových novorozeňat nehradí zdravotní pojišťovny, lékaři je tedy dělají z dobré vůle ve prospěch dětí.
"Našim cílem je, aby postupně ubylo dětí, u kterých se podaří odhalit vážnou vadu sluchu teprve ve dvou letech nebo dokonce později. Aby se totiž tyto děti mohly zdravě vyvíjet, potřebují speciální péči," vysvětluje lékařka Havlíková.
Těžkou nedoslýchavostí trpí asi jedno dítě z tisíce, středně těžkou poruchou asi 6 až 12 dětí z tisíce. Rizikoví novorozenci však mívají vady sluchu mnohem častěji.
"Jsme dohodnuti s personálem porodnic, že když vyšetření ukáže sebemenší podezření na možnou poruchu sluchu, pošlou rodiče s dítětem k nám na podrobnější vyšetření, které vadu buď vyloučí nebo potvrdí," říká Eva Havlíková.
Děti s potvrzenou vadou sluchu dostanou sluchadlo už v šesti měsících a další pomoc najdou v Mateřské a Základní škole pro sluchově postižené na ulici Spartakovců v OstravěPorubě. "Jsme rádi, že alespoň všechny děti narozené v Ostravě projdou vyšetřením sluchu. Po plošné prevenci totiž voláme už léta," říká ředitel školy Pavel Němec.
Zdroj: Mladá Fronta DNES