Poplatky pro všechny
Poplatky za recept, návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici a ošetření na pohotovosti by podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) měli od ledna příštího roku platit všichni pacienti. Julínek řekl, že neuvažuje o tom, že by od placení osvobodil děti a seniory. Pokud už by na zrušení poplatků přistoupil, pak jedině u dětí. Seniorům by poplatky měl kompenzovat sociální systém.
"V parlamentu budu trvat na tom, aby systémově platili poplatky všichni," řekl. Vyloučit některou skupinu z placení není podle něj ta nejlepší cesta k tomu, aby regulace byly funkční.
Podle Julínka by lidé měli dávat 20 korun za recept a po padesátikoruně za návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici a ošetření na pohotovosti. Ministr tak chce zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. Počítá s tím, že opozice v parlamentu bude proti poplatkům a je připraven bojovat, aby při rovnosti sil získal jeden, dva chybějící hlasy pro svoji reformu.
Pokud už by nějaká skupina měla být osvobozena od poplatků, vidí to Julínek jako snazší u dětí. K lékaři je doprovázejí rodiče, děti zbytečné návštěvy lékaře nevyžadují. Naproti tomu u seniorů se mu zdá osvobození od poplatků sporné, jejich placení by měl řešit sociální systém. "Tam by vynětí z plateb nebylo efektivní, protože je to velká skupina, která chodí k lékaři často, a ne vždy úplně účelně," řekl.
Kdyby senioři byli z placení vyňati, ztrácel by se podle ministra smysl poplatků ušetřit peníze zdravotního pojištění. Podle odhadu pojišťoven by poplatky tím, že omezí zbytečnou péči, mohly ušetřit pojišťovnám ročně šest až sedm miliard. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 200 miliard korun.
"Bude záležet na diskusi v parlamentu, kde upozorním, že efekt úspory díky kompromisu by byl nižší, tudíž méně by se mohlo dát například na transplantace," shrnul ministr.
Dodal, že regulační poplatek by zůstal zdravotnickému zařízení, tento příjem by ale pak byl vzat v úvahu v rámci úhrad od pojišťoven. "Nebude to primitivní odečet, ale zohlednění," upozornil.
Ministr potvrdil, že rámcově počítá s limitem 3000 korun ročně pro poplatky pacientů za léky, nad tuto hranici ponesou vydání pojišťovny. Ty se brání, že jim stoupnou náklady. Podle Julínka je vše propočítáno tak, aby doplatky pojišťovny nezatížily. V příští úhradové vyhlášce naopak počítá s tím, že pojišťovnám peníze ušetří.
Ministr plánuje přeměnu pojišťoven v akciové společnosti, které si budou konkurovat. Očekává, že tak budou lépe spravovat peníze pojištěnců a efektivněji je vydávat. Neobává se, že by se prostředky v akciových společnostech ztrácely. Přirovnal to ke stavebnímu spoření, kam stát dává miliardy na příspěvek. "Dá naprosto soukromé společnosti, spořitelně, peníze a kupodivu těch 3000 korun skončí na vašem účtu, takže proč by to nešlo zajistit ve zdravotnictví," řekl.
Zdroj: ČTK