Přeskočit na obsah

Poplatky na jihu Moravy: čím menší nemocnice, tím menší díl dluhů

Jihomoravským nemocnicím se různě úspěšně daří vybírat poplatky za ošetření, pohotovost a pobyt na lůžku. Zatímco za hospitalizaci ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně dluží téměř každý osmý pacient, který měl zaplatit do 8. února, v Tišnově na Brněnsku zatím nezaznamenali ani jednoho neplatiče, zjistila ČTK. Celkově ochotněji platí lidé v menších a venkovských nemocnicích.

V tišnovské nemocnici vybrali podle jejího ředitele Bořka Semráda na poplatcích asi 200.000 korun. "Máme vybráno úplně všechno," řekl ČTK. V Nemocnici Ivančice pacienti zaplatili zhruba 400.000 korun, nezaplacené zůstávají poplatky celkem za 2000 korun, tedy asi půl procenta částky.

Větší díl nedoplatků evidují ve větších nemocnicích. Ve Znojmě to je jedno procento z 900.000 korun, v Břeclavi tři procenta ze 770.000 korun. V brněnské Nemocnici Milosrdných bratří dvě procenta z 680.000 korun.

V brněnské nemocnici U svaté Anny nezaplatilo za hospitalizaci zhruba 12 procent lidí. Podle mluvčí Nadi Kuklínkové jsou však faktury splatné do 8. února a lze proto očekávat, že řadu plateb nemocnice na účet teprve dostane. "Dlužná částka se nepochybně v následujících dnech sníží, jak budou peníze přicházet na naše konto," řekla Kuklínková.

Podle ředitele Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského jsou lidé disciplinovaní a platí. "Samozřejmě, že vždycky existuje skupina lidí, kteří neplatí nikde a za nic, to jsou většinou bezdomovci, od těch peníze neuvidíme ani nevymůžeme," řekl. Celkově však podle něj s poplatky není problém.

Ředitelé se domnívají, že na poplatcích nemocnice vydělají. U Milosrdných bratří odhadují výnos asi na deset milionů korun. Semrád upozorňuje, že část vybraných peněz vyplatí nemocnice na mzdách, protože poplatek musí někdo vybrat a zúčtovat. "Šedesát korun za den pobytu v nemocnici nepokryje ani náklady na jídlo, ani náklady na suroviny," dodal ředitel.

V tišnovské nemocnici chtějí na konci roku zisk z poplatků vyčíslit. Pak prý peníze použijí ve prospěch pacientů, například na dovybavení pokojů. "Aby lidé přímo viděli, co se za to pořídilo," uvedl Semrád.

Kromě 60 korun za den pobytu v nemocnici platí pacienti od letoška i 90 korun za návštěvu pohotovosti a 30 korun za návštěvu lékaře. Roční limit výdajů je 5000 korun, částky za hospitalizaci se do něj ale nezahrnují.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…