Poplatky maji jit pojišťovnám. Co na to lékaři?
Jednou z hlavních změn v rámci reformy zdravotnictví má být přesměrování poplatků od pacientů z příjmových položek lékařů do rozpočtu zdravotních pojišťoven.
Ministerstvo zdravotnictví tento návrh zdůvodňuje zavedenou zahraniční praxí, tedy tím, že poplatky jsou příjmem zdravotních pojišťoven ve všech státech, které vybírají regulační poplatky. „Na příjem lékařů tato technická změna vliv mít nebude, jenom si trochu polepší lékaři s klientelou osvobozenou od platby poplatků. Hlavní význam tohoto kroku je v tom, že je plně v souladu s naší ústavou,“ říká poradce ministra MUDr. Pavel Vepřek.
České lékařské komoře se však tento návrh nelíbí. Připomněla, že poplatky slouží ke kompenzaci poklesu plateb od pojišťoven o 5 procent, což prosadilo ministerstvo v době, kdy bylo řízeno Tomášem Julínkem.
Prezident ČLK Milan Kubek se staví skepticky k možnosti, že by pojišťovny absenci poplatků v příjmech lékaře zpětně kompenzovaly zvýšením svých úhrad.
„V současnosti odmítáme nechat se o tyto příjmy okrást. Představa, že nám zdravotní pojišťovny budou platit víc, je sice lákavá, ale máme své zkušenosti. Ta realita by asi byla jiná. Byla by to pro nás čistá ztráta,“ míní Kubek. Svůj skepticismus vysvětluje tím, že podle něj pojišťovny v praxi mnohdy nedodržují ani platné úhradové vyhlášky.
Také Sdružení ambulantních specialistů protestuje proti záměru MZ, aby zdravotnická zařízení odváděla peníze z regulačních poplatků zdravotním pojišťovnám.
„Při stávajícím systému financování (kapitace u praktických lékařů, pololetní limity vycházející z průměrných nákladů v předchozím období u ambulantních specialistů) by to znamenalo, že v případě péče o těžší pacienty by zdravotnické zařízení nedostávalo za tuto práci zaplaceno od zdravotní pojišťovny, ale naopak by samo zdravotní pojišťovně peníze odvádělo nebo by tuto péči muselo dotovat,“ uvedla rada SAS v prohlášení.
Budeme souhlasit, dostaneme-li záruky
Lékařská komora se ale proti ministerskému návrhu nestaví a priori negativně a ponechává si zadní vrátka k jednáním.
„Pokud bychom měli záruku, že ty peníze dostaneme, že by to fungovalo, pak ano,“ souhlasil by Kubek. Podle něj by regulační poplatky skutečně měly vybírat zdravotní pojišťovny a nikdo by neměl činností výběrčích zatěžovat lékaře. „To byla základní logická chyba, když poplatky pan ministr Julínek zaváděl,“ poznamenal Kubek. „Pokud pojišťovny chtějí regulovat spotřebu zdravotní péče, tak ať si poplatky vybírají samy a nás lékaře ať s tím neobtěžují,“ míní.
Za pravdu mu dává i Sdružení praktických lékařů ČR. „Odmítáme zbytečné licitace kolem výše regulačních poplatků včetně představy, že ZZ budou výběrčími těchto prostředků pro zdravotní pojišťovny,“ uvedli praktici ve svém prohlášení.
Kubek také upozornil na to, že současný poplatek 60 korun za každý den hospitalizace nemocnice velmi administrativně zatěžuje a výběr se vzhledem k velmi nízké částce nevyplatí. Navíc je podle něj naprosto nesmyslné nazývat tento poplatek regulačním. Sám navrhuje inspirovat se německým modelem poplatkového systému. Podporuje také poplatek za zneužití pohotovostních služeb ve zdravotnictví.
Co si o tom myslíte vy? připojte se k diskusi...
(hč), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz