Pooperační komplikace u kuřáků
Pooperační komplikace sužují pravidelné kuřáky šestkrát častěji než ostatní. Lékaři proto doporučují těm, kteří vědí o plánovaném chirurgickém zákroku, se svého zlozvyku vzdát. Novinářům to řekl chirurg Pavel Pafko. Lidé by podle něj měli přestat kouřit před každou zátěží pro organismus.
Kouření si v České republice vyžádá ročně smrt asi 18.000 osob. Osm tisíc z toho připadá na nádorová onemocnění, 7000 na nemoci srdce a cév. "Je příčinou 15 procent kardiovaskulárních onemocnění," uvedl prezident České kardiologické společnosti Michael Aschermann. Na vrub mu odborníci přičítají i čtvrtinu nádorových onemocnění a 80 až 90 procent chronických plicních chorob.
Podle odhadů kouří v ČR asi 2,3 milionu lidí. Tabáku holduje více než čtvrtina populace nad 18 let, u mladých lidí mezi 15 až 18 lety dokonce až polovina.
Tabákový dým však ohrožuje i nekuřáky, pravidelné pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku postižení srdce o 30 procent, poukázal Aschermann. Vědecká rada České lékařské komory proto již vyzvala vládu, aby podpořila novelu protikuřáckého zákona, která chce omezit kouření v restauracích.
"Kouření není pro většinu kuřáků svobodnou činností, ale závislostí," řekla odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Podle statistik se 98 procent silných kuřáků, kteří přestávají kouřit bez pomoci odborníků, k cigaretám znovu vrátí. V současnosti se však zájemci mohou v ČR obrátit celkem na 16 specializovaných pracovišť. K dispozici jsou jim odborníci i na lince pro odvykání kouření, která má číslo 844 600 500.
Na trhu jsou také tři druhy léků, uvedla Králíková. Těžké kuřáky totiž při odvykání provází řada abstinenčních příznaků - od zvýšené chuti k jídlu a podrážděnosti až po nespavost, úzkost či pocity deprese. Léky se snaží tyto pocity zmírnit. Pacienti si je platí sami. Podle odborníků však vesměs nevyjdou těžké kuřáky výrazně dráž než cigarety.
Zdroj: ČTK