Polští katolíci spustili kampaň proti štrasburskému soudu
Polské katolické organizace spustily kampaň proti verdiktu Evropského soudu pro lidská práva. Ten totiž nedávno odsoudil Polsko k vyplacení odškodného Polce Alicji Tysiacové, které polští lékaři navzdory hrozbě oslepnutí odepřeli interrupci. U soudu nyní čekají další podobné případy, a tak jsou věřící vybízeni k posílání protestů do Štrasburku, uvedl dnes server gazeta.pl.
"Vyjadřuji údiv, pobouření a šok nad rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který potrestal polskou vládu za to, že dcerka Alicje Tysiacové nebyla před svým narozením zavražděna," praví v protestu, jehož připravený vzor se ocitl i na internetové stránce polských katolických biskupů. Do Štrasburku už byly odeslány dvě stovky těchto protestů.
Alicji Tysiacové, matce dvou dětí, byla před sedmi lety upřena interrupce, ačkoliv už trpěla vážnou zrakovou vadou a těhotenství ji hrozilo naprostou ztrátou zraku; v takovém případě i přísný polský protipotratový zákon připouští interrupci. Lékaři však odmítli zákrok vykonat, a tak se žena obrátila na štrasburský tribunál, který vládě nařídil vyplatit jí odškodné 25.000 eur (téměř 700.000 Kč). Před pár dny soud zamítl odvolání polské vlády proti verdiktu.
V Polsku je potrat přípustný, pokud těhotenství ohrožuje život či zdraví matky, pokud je následkem znásilnění či incestu anebo pokud je plod nezvratně poškozen.
Podle protestu však odmítnutí interrupce bylo v souladu s platným polským právem, a proto se nelze s rozsudkem odporujícím polským zákonům smířit.
Terčem kritiky se stala i sama Alicja Tysiacová. "Žijeme ve světě, ve kterém matka dostává odměnu za to, že tak moc chtěla zabít své dítě, ale nebylo jí to dovoleno. Odškodněna bude ze státního rozpočtu, čili z našich daní," napsal v katolickém týdeníku Gość Niedzielny jeho šéfredaktor, kněz Marek Gancarczyk. Štrasburské soudce přirovnal k nacistickým zločincům, osvětimskému lékaři Josefu Mengelemu a veliteli tohoto vyhlazovacího tábora Rudolfu Hössovi.
"Nesprávný" a "vnucený" verdikt zpochybnil i polský primas kardinál Józef Glemp. "Matka žalovala lékaře za to, že nevykonal rozsudek smrti na jejím dítěti. Polsko a polští lékaři byli potrestáni za to, že zachránili život," uvedl.
Gazeta.pl podotýká, že Alicja Tysiacová nyní vychovává své děti z měsíční penze ve výši 600 zlotých (4400 Kč), takže odškodnění nebude "odměnou za zabití dítěte", ale pouze sumou, která sedmileté dcerce zajistí důstojnější život. A za více šokující než štrasburský verdikt server považuje "nekřesťanské a nelidské" výrazivo církevních představitelů pranýřujících matku.
Kampaň se nezamlouvá ani liberálům mezi katolíky, kupříkladu podle tajemníka varšavského Klubu katolické inteligence Andrzeje Wielowieyského za protesty není snaha o ochranu života od početí, ale "primitivismus" a "neúcta k ženě a k právu".
Zdroj: ČTK