Přeskočit na obsah

Polsko: Stovky lékařů opustily nemocnice, pacienti se stěhují

V polském zdravotnictví trvá několikaměsíční pat. Řada lékařů, kteří požadují vyšší mzdy, splnila hrozby a opustila nemocnice, pacienty tak nemá kdo ošetřovat. Ředitelé obřích zdravotnických zařízení tvrdí, že nemají peníze, muži a ženy v bílých pláštích však odmítají pracovat za nízké platy. Kritická situace je na jihu země, kde se již stěhují pacienti.

Výpovědní lhůta vypršela stovkám lékařů, kteří od jara stávkovali. Někde se podařilo uzavřít kompromis "za pět minut dvanáct". Výpověď nestáhlo 1864 lékařů ze 64 nemocnic. Někteří z nich jsou ještě ochotni vyjednávat a posléze se vrátit do práce, další se rozhodli vyjet za zaměstnáním za hranice.

Čistý měsíční příjem lékařů je zhruba 1500 zlotých (něco málo přes 11.000 Kč). Lékaři si stěžují, že více si vydělají jen za cenu množství přesčasů či dodatečné soukromé praxe.

Ředitel Lékařské komory Konstanty Radzwill novinářům řekl, že lékaři by měli vydělávat minimálně dvojnásobek průměrné mzdy v Polsku. "Spodní hranicí pro vyjednávání je 5600 zlotých (40.800 korun) hrubého pro lékaře bez specializace a okolo 8000 zlotých (58.000 korun) pro ty se specializací," řekl.

Ministr zdravotnictví Zbigniew Religa, který dnes přijel do nemocnice v Radomi, kde hrozí "evakuace" pacientů, uvedl, že kdyby vláda ustoupila lékařům, neměla by pak peníze na léčení nemocných. Premiér Jaroslaw Kaczyński jako reakci na hladovky a stávky lékařů a zdravotních sester, které stanovaly v létě téměř měsíc před jeho kanceláří, doposud nebyl přístupný žádné diskusi. Slibovat peníze začal až nyní, tedy tři týdny před parlamentními volbami.

Zdravotníci však slibům příliš nevěří, chtějí, aby zvýšení platů bylo uzákoněno. Odmítají obvinění, že si berou pacienty jako rukojmí. Vyjednávat se prý snažili již dost dlouho.

Nejhorší situace je na jihu země. Do jiných zdravotnických zařízení byli převezeni někteří pacienti z Čenstochové ve Slezském vojvodství a nepracuje se na jednom oddělení v nedalekých Tychách.

Dnes pokračuje evakuace z nemocnice v Mielcu v Podkarpatském vojvodství. Napjatá je situace v Radomi, kde z práce odešlo 300 lékařů. O více než 530 pacientů v místní krajské nemocnici pečuje 20 primářů. Lidé jsou zaražení, ale doufají, že jejich převoz nakonec nebude nutný. V dohodu věří i ministr zdravotnictví, který se dnes účastní rozhovoru "poslední šance".

Převozy hrozí ve 34 z celkem 608 nemocnic v zemi. Vláda povolala dva krizové štáby, které mají kontrolovat, zda případné evakuace probíhají bez problémů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…