Polsko se pře o privatizaci nemocnic;vláda je chce předat krajům
Politici, odborníci i pacienti v Polsku řeší podobný problém jako Češi: Přou se totiž o změnu ve vlastnictví nemocnic. Liberálně-lidovecká vláda Donalda Tuska připravila reformu zdravotnictví, která spočívá v tom, že se nemocnice přemění na akciové společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem budou samosprávy. Opozice ale obvinila vládu, že chce zdravotnická zařízení privatizovat. Toho se bojí i odboráři a pacienti.
Zdravotnictví v Polsku se potýká již několik let s velkými problémy. Před rokem stávkovaly v zemi tisíce lékařů a zdravotních sester, které požadovaly vyšší mzdy. Řada specialistů odjela za lepšími výdělky do zahraničí.
Liberální Občanská platforma (PO), která vyhrála podzimní parlamentní volby, slibovala, že situaci vyřeší. Odborníci z řad lékařů, manažerů a zdravotních sester však po několikatýdenních rozhovorech s představiteli vlády zhodnotili, že PO nemá připravený žádný plán.
Nyní vystoupila Občanská platforma s návrhem na přeměnu nemocnic na akciové společnosti, které budou vlastnit samosprávy. Předtím mají být zařízení oddlužena. To, zda bude nemocnice později prodána, by mělo podle návrhu záležet na samosprávě. Podobnou cestu zvolila před pár lety Česká republika. Oddlužené nemocnice získaly kraje, které je přeměnily na akciové společnosti. Některé z nich nyní plánují privatizaci zdravotnických zařízení.
Plán kabinetu premiéra Donalda Tuska vyvolal ostrou kritiku opozice. Šéf největší opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński prohlásil, že se chystá "největší podfuk v historii země po roce 1989". Premiér se bránil tím, že Občanská platforma nechystá privatizaci, ale komercializaci nemocnic.
Proti prodeji státních zdravotnických zařízení vystoupil i jeden z největších odborových svazů v zemi Solidarita. Jeho vedení vyjádřilo obavy z toho, že prvotním cílem by se u privatizovaných nemocnic stal výdělek a až druhá by byla ochrana lidského života a zdraví.
Zdravotní sestry upozornily, že ve vládním návrhu chybí například zápis o tom, kolik sestřiček musí v nemocnici pracovat. Nevylučují proto, že zorganizují společný protest. Na jejich stranu se přidal také svaz pacientů, který se obává zhoršení péče a ztížení její dostupnosti.
Plány vlády naopak chválí ekonomové. Podle nich právě prodej státních zařízení do soukromých rukou může polské zdravotnictví zachránit. "Privatizace zdravotnických služeb je světový trend, který nelze zvrátit," uvedl expert v oboru lékařského trhu Adam Kruszewski.
Zdroj: ČTK