Přeskočit na obsah

Polní nemocnice v Afghánistánu

Hlavní část české polní nemocnice odletěla včera z ruzyňského letiště do Afghánistánu. Na letištní spojenecké základně v Kábulu bude působit minimálně rok. Na cestu do Kábulu se vypravilo asi 30 vojáků z přibližně stočlenného kontingentu. Někteří z nich již totiž odcestovali s materiálem do země dříve. Nemocnice by měla začít fungovat přibližně od začátku dubna.

Hlavním úkolem českých vojáků bude péče o vojska, která působí v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF. V Kábulu by měl působit personál převážně 6. polní nemocnice a další armádní zdravotníci, kteří budou pro spojenecké vojáky zajišťovat například chirurgickou, intenzivní, lůžkovou a pooperační péči. Součástí bude také stomatologická ordinace.

Mise se bude účastnit 82 příslušníků polní nemocnice, 13 příslušníků chemické jednotky a tři vojenští policisté. Armáda předpokládá, že se vojáci budou střídat po čtyřech měsících. Vyslání nemocnice bude stát 150 milionů korun a zaplatí je ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Část nákladů by mělo hradit také NATO.

Známá 6. polní nemocnice patří k elitním jednotkám české armády. V Afghánistánu působila již v roce 2002. O rok později se zúčastnila mise v Iráku. V Afghánistánu nyní bude působit přibližně 200 českých vojáků. Například v Kábulu se vojáci podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení či na ostraze mezinárodního letiště. Kromě Kábulu působí Češi i na severu Afghánistánu u města Fajzábád v hornaté provincii Badachšán.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…