Policie šetří záměnu novorozenců v třebíčské nemocnici
Záměnu novorozenců v třebíčské nemocnici, která se s největší pravděpodobností stala loni v prosinci, by mohli odborníci potvrdit nejdříve za týden. Třebíčští kriminalisté se případem zabývají od úterý. Do dnešního dne odebrali vzorky pouze postižené rodině ze Žďárska a odeslali je na rozbor do kriminalisticko-technických expertiz do Brna. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Marcela Lavická. Možná dnes policisté navštíví druhou rodinu, která by podle tipu nemocnice mohla vychovávat druhé vyměněné dítě.
Na základě výsledků testů DNA bude stanoven další postup. Nelze říct, zda bude prověřováno rodičovství u dalších dětí, které se v ten den narodily, dodala mluvčí.
Případem se podle krajské zdravotní radové Věry Švarcové zabývá oddělení právní ochrany dětí pověřeného úřadu, tedy ve Velkém Meziříčí. Úrat by podle ní měl následně zprostředkovat setkání obou postižených rodin a asistovat u výměny dětí. Kdy se setkání uskuteční, úřad nesdělí, protože je vázán mlčenlivostí, upozornila.
"Zatím probíhá šetření policie údajné záměny identity novorozenců, až proces skončí, tak uděláme závěr," řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Hájek na otázku, zda kraj kvůli záměně dětí chystá změny ve vedení nemocnice.
Pokud záměna dětí nebyla úmyslným činem, tedy obchodování s dětmi, potom nejspíše trestná nebude. Věc bude muset řešit nemocnice. Otec již avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné deset milionů korun, za každý měsíc, co vychovávali cizí dítě, milion.
Okresní soudy v kraji ročně řeší asi deset případů určení otcovství. Soudci počítají s tím, že se jejich počet po případu v třebíčské nemocnici nejspíš zvýší.
Pochybnosti o tom, že něco není v pořádku, měli rodiče už v porodnici, kdy údajně ze dne na den výrazně poklesla váha dítěte. Otec si na radu švagra nechal udělat neoficiální testy otcovství i proto, že oba rodiče jsou tmaví a holčička světlovlasá. Následně soud dospěl k závěru, že ani otec ani matka nejsou pokrevními rodiči dnes desetiměsíční holčičky.
Podle neověřených informací se 9. prosince v porodnici narodilo pět dětí. Jeden chlapec a čtyři holčičky. Ve hře tak jsou snad tři rodiny, které by mohly vychovávat od minulého roku také cizí dítě.
Běžně porodní asistentka novorozence označí okamžitě po porodu. Především napíše na jeho stehno jméno, k čemuž použije barevný roztok, který je používán jako lék proti některým kožním onemocněním. Pak mu připevní na ruku cedulku s číslem a stejnou cedulku přiváže na ruku matce. Těmito opatřeními by se mělo zabránit záměně novorozence.
Podle portálu kraje Vysočina se v třebíčské porodnici loni narodilo 1041 dětí.
Zdroj: ČTK