Přeskočit na obsah

Policie se již zabývá oznámením Ratha na Julínka

Policie se od minulého týdne zabývá trestním oznámením, které na senátora a stínového ministra zdravotnictví za občanské demokraty Tomáše Julínka podal ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) kvůli podezření, že Julínkovo občanské sdružení Reforma zdravotnictví financují zahraniční výrobci léků. Státní zastupitelství nejprve oznámení Rathovi vrátilo s tím, že je moc obecné. "Ministr oznámení doplnil a minulý týden jsme ho předali policii," řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 3 Petr Cibulka.

Podle Rathových právníků se Julínek dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. "Jako senátor i předseda zdravotního výboru Senátu je veřejným činitelem a z této pozice mohl ovlivňovat řadu otázek významných pro sponzory svých publikací, které byly ve svých důsledcích předvolební agitací ODS v oblasti zdravotnictví," uvedl Rath v trestním oznámení, jehož text již v červnu poskytl novinářům. Julínek Rathovo nařčení odmítl s tím, že financování jeho sdružení je legální.

Julínek v předvolebních debatách popíral, že sdružení platily farmaceutické firmy. Počátkem srpna ale zveřejnil jejich jména. Rath ho poté vyzval, ať se občanům za tuto "lež" omluví a odstoupí. "Nemám se za co omlouvat, na rozdíl od ministra Ratha se chovám čestně a transparentně," reagoval tehdy Julínek s odkazem na údajné spojení Rathova klubu Da Vinci se sponzory, mezi nimiž byly i farmaceutické firmy jako Boehringer Ingelheim. Klub pořádá školení pro lékaře.

Julínek zveřejnil jména sponzorů na internetu. Jsou mezi nimi firmy jako Novartis, AstraZeneca, Sanofi-Synthelabo či česká Zentiva. Sdružení od nich získalo na činnost zhruba 1,4 milionu korun. Kromě toho získalo zhruba milion korun na upořádání zdravotnického kongresu International Health Summit, mezi sponzory kongresu byly AstraZeneca Czech Republic, Eli Lilly and Co, Merck Sharp&Dohme, Novartis, Sanofi-Synthelabo, Schring, Wyeth Whitehall Czech, Zentiva a nefarmaceutické společnosti Cisco Systems, ICZ a Medicover. Rath označil za úsměvné vysvětlení firem, že chtěly pomoci reformě zdravotnictví a podpořit diskusi o alternativních zdravotnických systémech, a nechtěly za to jakékoli protislužby. Rath podotkl, že v reformě je léková politika klíčová. Za léky vydá Česko 56 miliard korun ročně, náklady na ně odebírají 28 procent zdravotního pojištění. "Farmaceutické firmy můžeme podezírat z lecčeho, ale určitě ne z naivity a stupidity. Když investují své peníze do tvorby reformy, asi jen duševně méněcenný jedinec si může myslet, že v té reformě budou platit ze svých peněz přípravu nějakých razantních kroků, které by vedly ke snížení nákladů na léky, a tím jejich zisků," prohlásil Rath.

Rath vystoupil v červnu s obviněním Julínka jen dva dny poté, co se objevila v médiích informace, že ministra vyšetřuje protikorupční policie. Z časopisu Tempus Medicorum, jemuž šéfoval Rath, když stál v čele České lékařské komory (ČLK), se podle policie ztratilo 13,7 milionu korun. Policie prověřuje podezření, že Rath spáchal trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…