Přeskočit na obsah

Policie prozkoumá nákupy materiálu do karlovarské nemocnice

Primáři karlovarské nemocnice obvinili Českou zdravotní, že v době, kdy byla pověřena řízením Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN), zajišťovala dodávky zdravotních materiálů přes firmu, která je personálně propojená právě s Českou zdravotní. Obě strany už podaly trestní oznámení, uvádí regionální vydání Mladé fronty Dnes (MfD).

Do KKN dodávala materiál firma napojená na manažery, kteří nemocnici v minulých dvou letech řídili. Část materiálu do nemocnice distribuovala firma Zdravotní distribuční. Tu v říjnu 2005 založila dvojice Martina Mervartová a Milan Fritz. Tito dva lidé ale sedí i v dozorčí radě České zdravotní, kterou si Karlovarský kraj ve stejnou dobu na konci roku 2005 najal, aby dodala manažery pro řízení krajské nemocnice.

Zdravotní distribuční prý fungovala jako rameno České zdravotní. "Materiál putoval do nemocnice přímo od dodavatele, ale faktura šla přes prostředníka - Zdravotní distribuční," řekl lékař, který si nepřál být jmenován. Právě kvůli tomu podali doktoři trestní oznámení a protestují proti staronovým lidem ve vedení krajské nemocnice.

"Z údajů, které mám od kolegů, vyplývá, že jde o klasické tunelování," uvedl o víkendu stínový ministr zdravotnictví David Rath. Jeden z manažerů České zdravotní David Hanzl, který v nemocnici zastával post šéfa představenstva, všechna taková obvinění striktně odmítl. "Když jde přes firmu Zdravotní distribuční materiál v celkovém ročním objemu 2,5 milionu korun, asi těžko se mohla z nemocnice vyvést suma 21 milionů. Jsou to všechno nehorázné lži," zdůraznil Hanzl. Proti nařčení se podle něj brání firma tím, že už podala trestní oznámení.

Hejtman a zároveň člen dozorčí rady nemocnice Josef Pavel řekl, že o předražování materiálu a léků nic neví. "Všechno je jen taková šuškanda," řekl. Podezření by se podle něho měla vyšetřit a potvrdit nebo vyvrátit s pomocí auditu, který si nechá Karlovarský kraj zpracovat za období posledních čtyř let. "Sám jsem žádné upozornění kvůli předraženému materiálu nedostal. Do hospodaření nemocnice nevidím," řekl Pavel.

Doktoři z Karlových Varů tvrdí, že po příchodu České zdravotní poskočily ceny nákupů v úhrnu o více než 20 procent. "Celkové předražení spotřebního kardiointervenčního materiálu přesahuje o třetinu běžné cenové nabídky. Při šedesátimilionovém objemu nákupů to dělá o více než 20 milionů korun za rok," řekl lékař, který si nepřál zveřejnit své jméno. Zaměstnanci mluví o případu, kdy se jeden z nich pokusil nakoupit u distributora určitý druh léku. Během dvoukolového jednání se mu podařilo srazit cenu o více než 80 procent oproti ceně, za kterou nemocnice lék původně nakupovala

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…