Přeskočit na obsah

Policie pochybila v kauze vražd

Vývoj případu bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenky, obviněného z vražd osmi pacientů a k pokusu o vraždu dalších devíti pacientů:

Květen - Zelenka začal podle policie podávat pacientům ARO lék na snížení srážlivosti krve - heparin - s cílem je usmrtit.
11. června - Na následky krvácení zemřel první pacient.
Srpen - Primář ARO Pavel Longin odhalil, že příčinou krvácení je předávkování heparinem. Z dokumentace zjistil, že u všech případů byl Zelenka.
Září - Zelenka měl tři týdny dovolenou, která skončila 23. září. V této době nápadná úmrtí ustala.
24. září - Zemřela poslední Zelenkova oběť.
25. září - Longin nechal u jednoho z pacientů, který z lékařského hlediska nedůvodně krvácel, udělat specifický rozbor krve. V něm byl odhalen heparin, který mu nebyl naordinován. Primář své odhalení oznámil řediteli nemocnice.
26. září - Nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr dohodou. Primář ARO Pavel Longin, který zdravotníka podezíral a rozhodl se prozkoumat podezřelá úmrtí pacientů, Zelenkovi oznámil, že na něj podá trestní oznámení.
13. října - Advokátka nemocnice sepsala trestní oznámení.
17. října - Okresní státní zastupitelství přijalo trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele a 20. října ho postoupilo k dalšímu vyšetřování policii v Havlíčkově Brodě.
23. října - Policie v Havlíčkově Brodě obdržela trestní oznámení, v němž nebylo výslovně uvedeno, že někdo z pacientů po záměrném podání nevhodného léku zemřel. Nebylo tedy patrné, že by šlo o trestný čin vyžadující neodkladná opatření. Policista, kterému byl případ přidělen, na tři týdny onemocněl.
1. listopadu - Zelenka nastoupil do nemocnice v Jihlavě na chirurgii na pozici všeobecná sestra.
27. listopadu - Vyšetřovatel po třítýdenní nemoci nastoupil do práce a případem se začal zabývat.
28. listopadu - Kriminalista požádal právničku nemocnice o doplnění informací. Právnička jej požádala, aby 6. prosince provedl výslech ředitele nemocnice.
29. listopadu - Primář ARO Longin sám kontaktoval policii. Ta již získala poznatky svědčící o tom, že jde o závažnou trestnou činnost a do případu se zapojila krajská policejní správa.
30. listopadu - Primář Longin při výpovědi na policii jmenoval jako podezřelého Zelenku.
1. prosince - V nemocnici v Jihlavě policie po potyčce Zelenku zadržela a obvinila ho. Zelenka se k vraždám přiznal.
3. prosince - Policie případ zveřejnila s tím, že Zelenka je podezřelý ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Okresní soud v Hradci Králové na Zelenku uvalil vazbu.
4. prosince - Vedení jihlavské nemocnice ujistilo pacienty i veřejnost, že v době, kdy v ní byl zaměstnán Zelenka, nezjistili odborníci žádné úmrtí způsobené podáním nadměrné dávky heparinu.
5. prosince - Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla.
6. prosince - Policie potvrdila počet osmi obětí a devíti lidí, co pokus vraždy přežili. Nevyloučila, že obětí může být více.
- Policejní prezident Vladislav Husák nařídil prověřit postup policie. Policie chtěla prověřit i postup vedení nemocnice.
7. prosince - Novým obhájcem Zelenky se stal Jan Herout z Jihlavy. Nahradil Vítězslava Menšíka, který ho zastupoval ex offo.
- Nemocnice v Havlíčkově Brodě začala ve spolupráci s krajským úřadem v Jihlavě kontaktovat pozůstalé a poškozené z případu a jednat s nimi o odškodném.
8. prosince - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek rozhodl zřídit v případu dvě znalecké komise. Jedna prověří postup havlíčkobrodské nemocnice, druhá se bude zabývat měsíčním působením Zelenky v nemocnici v Jihlavě.
9. prosince - Odvolaný ředitel Pejchl odmítl výtku, že hejtman Vysočiny Vystrčil nebyl o událostech informován. Hejtmana o případu informoval 12. října, kdy se s ním sešel.
- Herout řekl, že Zelenka vraždil pacienty proto, že trpí duševní deformací. Podle předchozího obhájce Menšíka chtěl Zelenka svým činem lékaře zmást.
12. prosince - Kontrola práce policie zjistila pochybení. Policista odpovědný za přidělování spisů dal případ vyšetřovateli, jenž byl v pracovní neschopnosti. Jeho povinností přitom bylo spis postoupit jinému. Vyšetřování proto začalo o tři týdny později.
- Advokátka havlíčkobrodské nemocnice Marie Cupalová odmítla pochybení v obsahu podaného trestního oznámení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…