Policejní prezident zjistil průtahy v šetření vražd
Vladislav Husák, policejní prezident, zjistil průtahy při prověřování trestního oznámení v případu série vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Oznámil to včera ČTK. Nyní Husák požaduje po východočeském policejním řediteli, aby posoudil jednání policisty, který měl oznámení na starosti, a také prověřil kontrolní činnost jeho nadřízených z okresního policejního ředitelství. Husák chce znát výsledky kontroly do 15. prosince.
Z osmi vražd pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti je podezřelý bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem na srážlivost krve.
Případem se zabývala i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě podle ní postupovalo ve věci vražd v nemocnici správně. Z podkladů, které měla nejvyšší státní zástupkyně k dispozici, vyplývá, že okresní státní zastupitelství přijalo trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele 17. října, a 20. října ho postoupilo k dalšímu vyšetřování policii v Havlíčkově Brodě.
O situaci v nemocnici bude v pátek v Havlíčkově Brodě jednat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek s ředitelem nemocnice, primářem ARO a vedením kraje Vysočina. Podle hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila by mělo jednání vyústit v ustavení kontrolní komise z ministerstva zdravotnictví, která by objektivně prošetřila činnost nemocnice v době, kdy zde působil podezřelý Zelenka.
Havlíčkobrodská nemocnice včera ve spolupráci s krajským úřadem v Jihlavě začala písemně kontaktovat pozůstalé a poškozené z případu vražd a pokusů o vraždu. Nemocnice v dopisech vyjadřuje politování nad tím, co se stalo, a zve poškozené na osobní setkání. Schůzky bude organizovat jednotlivě podle časových možností, řekl ředitel nemocnice Vít Kaňkovský.
Podle Vystrčila odešla část dopisů včera, další odejdou k poškozeným v pátek. Adresáti je dostanou podle možností pošty. Kraj nabízí podle Vystrčila i možnost právní konzultace směřující k případnému odškodnění. Hejtman zatím nechce spekulovat o výši odškodného. Konkrétní částky podle něj vyplanou z dalších jednání. "Chceme se s těmi lidmi každopádně slušně vyrovnat," řekl Vystrčil. Podle dosavadní praxe by to však mohlo být přinejmenším půl milionu korun.
Nemocnice stále ještě nezbavila mlčenlivosti advokátku Marii Cupalovou, která chce informovat o přípravě trestního oznámení na neznámého pachatele ve věci poškozování pacientů nemocnice. Advokátka, která podávala trestní oznámení, údajně sama vedení nemocnice žádala, aby mohla o případu mluvit co nejdříve. "Vadí mi, že věci jdou okolo mě, a já musím mlčet," řekla včera Cupalová.
Zda nemocnice zbaví advokátku mlčenlivosti, a kdy tak učiní, zatím není jasné. "Nechávám si k tomu udělat právní rozbor," řekl ředitel nemocnice Vít Kaňkovský.
Za dlouhou dobu, která uplynula mezi podáním trestního oznámení a dopadením Zelenky může podle policie právě nekonkrétně formulované trestní oznámení. Ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina řekl, že z trestního oznámení nebylo patrné, že by šlo o spáchání trestného činu vyžadujícího neodkladná opatření.
S tím ale zásadně nesouhlasí jihlavský advokát Pavel Kasal. "Zákon nepředpisuje formu trestního oznámení. Podle textu uvedeného v tisku je v něm popsáno jak místo, tak i doba, a zejména je zde popsána aplikace léku v době, kdy podáván být neměl. Pokud je za této situace vysloveno podezření na svévolné podání léku, považuji takové oznámení za naprosto dostačující," řekl včera Kasal.
Primáře Pavla Longina, který vraždy odhalil, včera v otevřeném dopise podpořil Lékařský odborový klub (LOK). Organizace, která sdružuje zhruba 5000 nemocničních lékařů, mu sdělila, že si váží jeho odvahy, statečnosti a úsilí, které vynaložil při odhalení nemocničního vraha. "Nesouhlasíme s tím, aby kdokoli zpochybňoval Vámi volený postup při odhalování tak závažné trestné činnosti," napsali Longinovi odboráři.
Zdroj: ČTK