Přeskočit na obsah

Pojišťovny přispívají na vakcínu proti klíšťové encefalitidě

Některé zdravotní pojišťovny přispívají na očkování proti klíšťové encefalitidě všem lidem bez omezení věku. Standardem jsou příspěvky na vakcíny pro děti a mládež. Některé pojišťovny se zaměřují také na seniory. Právě oni patří podle lékařů k těm nejohroženějším. Loni klíšťové encefalitidě podlehli čtyři lidé, z toho tři byli starší 55 let. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v roce 2007 klíšťovou encefalitidou onemocnělo 546 lidí.

S rostoucím věkem se zvyšuje podíl těžkých forem nemoci. Zatímco u dětí do 15 let převažuje ze 66 procent lehčí meningitida, po 50. roku věku se už více než 59 procent případů týká těžších encefalitid a myelitid. Pokud onemocní klíšťovou infekcí člověk nad 76 let, komplikovanou formu dostane z 86 procent.

Cena dávky je od 392 do 439 korun, dávají se tři, celkem vyjde očkování na 1200 až 1300 korun. Lidem nad 60 let přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě například Oborová zdravotní pojišťovna, a to do výše 500 korun. Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance hradí část vakcíny do výše 600 korun v rámci senior balíčku. Neomezuje se však jen na starší lidi, na vakcínu přispívá všem věkovým kategoriím.

Stejně činí také Revírní bratrská pokladna a Hutnická zaměstnanecká pojišťovna. Vojenská zdravotní pojišťovna peníze na očkování proti klíšťové encefalitidě částečně proplácí dětem do 18 let a všem svým novým pojištěncům (do třech měsíců od uzavření pojištění). Dětem přispívá také Česká národní zdravotní pojišťovna.

Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívala do poloviny roku 2007 dětem a dospívajícím do 19 let, pak příspěvek rozšířila i o klienty nad 65 let. Od počátku roku 2008 je Všeobecnou zdravotní pojišťovnou příspěvek v maximální výši 400 korun poskytován klientům všech věkových kategorií.

Podle lékařů je jedinou účinnou prevencí očkování. Dokazují to data ze sousedního Rakouska. Jestliže ještě na začátku 70. let bylo v Rakousku zaznamenáváno kolem 700 případů tohoto onemocnění ročně, v roce 2006 to bylo již jen 84 a například ke konci loňského října 38 případů. Takzvaná proočkovanost v Rakousku dosahuje téměř 90 procent.

Encefalitida, která má dvě fáze, může způsobit těžkou obrnu. Zpočátku je podobná chřipce, pak je ale razantnější. Doprovází ji zvracení, vysoké horečky, křeče a obrna. Podle statistik je klíšťat nejvíce v červenci a srpnu, takže očkování na počátku roku by mělo zaručit, že si tělo stihne vybudovat dostatečnou obranu.

K loňskému listopadu evidovalo v Česku Centrum epidemiologie a mikrobiologie 3182 lidí s lymeskou boreliózou, jinou nemocí přenášenou klíšťaty. Proti té vakcína zatím není. Na jejím vývoji ale intenzivně pracuje několik vědeckých týmů. Novou očkovací látku vyvinula také česká firma ve spolupráci s lékařskou fakultou Palackého univerzity v Olomouci, její testování ale bude trvat ještě několik let.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…