Pojišťovny neproplácí nejmodernější léčbu hemoroidů, je drahá
Polovina starší populace trpí obtížemi, jejichž příčinou jsou hemoroidy. Existuje několik chirurgických postupů, které tyto žilní uzly ve sliznici spodní části konečníku mohou odstranit. Od roku 1999 je v Česku používána na téměř třech desítkách pracovišť i tak zvaná Longova metoda, která je pro pacienta šetrnější a zkracuje dobu operace, hospitalizace i pracovní neschopnosti. Většina zdravotních pojišťoven však tento výkon neproplácí.
Operaci hradí svým klientům pouze dvě menší zdravotní pojišťovny, které navíc zákrok financují jen v několika málo vybraných nemocnicích ve svém regionu. Jsou to Zaměstnanecká pojišťovna Škoda z Mladé Boleslavy a severomoravská Revírní bratrská pokladna.
V roce 2001 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zahájila pilotní projekt a několika nemocnicím uhradila 350 operací hemoroidů Longovou metodou. Prohlásila tehdy, že pokud metoda naplní očekávání, bude VZP usilovat o to, aby se dostala do seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění. Tereza Květoňová z tiskového oddělení VZP nyní ČTK sdělila, že projekt byl úspěšný a prokázalo se, že operace je pro pacienta skutečně méně bolestivá a vede k rychlejšímu zotavení. Pojišťovna se podle Květoňové následně s odbornou společností dohodla, že společnost vypracuje podklady, na jejichž základě se uskuteční jednání mimo jiné o ceně operací a podmínkách personálního a technického vybavení zařízení, které budou Longovu metodu provádět. Výsledkem jednání měl být návrh na zanesení metody do seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění.
Podle přednosty chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol a předsedy Koloproktologické sekce České chirurgické společnosti Jiřího Hocha však nebyly výsledky pilotního projektu, ověřujícího účinnost Longovy metody, nikdy zveřejněny a odborná Koloproktologická společnost nebyla přizvána k jednání o jejím použití a její úhradě. Hoch pro ČTK také uvedl, že Koloproktologické sekci se žádným jednáním dosud nepodařilo prosadit úhradu stapleru, což je speciální nástroj, který vyvinul italský chirurg Antonio Longo. Staplerem se hemoroid vtáhne na původní místo a odstraní se pouze vyhřezlá sliznice. Jeho cena se pohybuje kolem 10.000 korun.
Longova metoda se od klasické léčby se liší tím, že k odstranění přebytečné tkáně s rozšířenými cévami nedochází na kraji konečníku, kde je velké množství nervových zakončení, ale o několik centimetrů výše, kde už sliznice konečníku není citlivá. Primář chirurgického oddělení brněnské nemocnice Milosrdných bratří Josef Všetíček však upozorňuje, že ani zákrok Longovou metodou není úplně bezbolestný. O úplné absenci bolestí podle jeho názoru hovoří zejména výrobci staplerů, kteří se snaží získat klienty. Pacienti, kteří jsou novou metodou operovaní, většinou setrvají v nemocnici tři dny a ještě v prvních dnech pobytu doma potřebují léky na tlumení bolesti.
Odborníci odhadují, že v České republice se ročně celkem uskuteční zhruba 2000 až 2500 operací hemoroidů, kolik se jich uskuteční Longovou metodou však nevědí. Například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady bylo podle mluvčího tohoto zařízení Petra Blažka loni operováno 52 pacientů s hemoroidy, z toho 18 Longovou metodou.
Zdroj: ČTK