Pojišťovny mají nový plán na zvýšení konkurence ve zdravotnictví
S koncem roku vyprší všechny stávající smlouvy nemocnic s pojišťovnami. V poslední době proto probíhají intenzivní jednání o smlouvy nové. Pro menší nemocnice to může znamenat konec některých oddělení, avšak někde mohou být uzavřené smlouvy výhodné pro obě strany.
Dražba jako nástroj zvyšující konkurenci
Šetří se všude, proto i pojišťovny musí začít přemýšlet, kde a za jakou cenu bude nasmlouvaná péče. Pomoci by jim nově mohly dražby. "Chceme to zkusit u robotické chirurgie. Tu bychom nově mohli nasmlouvat jen v jedné pražské nemocnici," řekl Hospodářským novinám ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.
O dražbu některých zákroků by podle zjištění Medical Tribune měli zájem také v České průmyslové zdravotní pojišťovně. "Zdravotní pojišťovna má zájem nejen o levnější péči, ale současně posuzuje i kvalitu. Nelze postavit dotaz jako u komerční pojišťovny, jedná se o zdraví nás všech. V případech srovnatelné péče za různou cenu zdravotní pojišťovny mají zájem péči dražit. Na druhé straně musí být garantovaná dostupnost. Proto lze dražit hlavně péči plánovanou," uvedla tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.
"Všechny pojišťovny se snaží šetřit, tento proces je kontinuální a vyvíjí se. Jedná se zejména o smluvní politiku, kontrolní a revizní činnosti. S rozvojem medicíny a zvyšováním dostupnosti u malých nemocnic chybí komplexnost péče. Na druhé straně velkou část péče přebírají ambulance. Proto se malé nemocnice s jednotkovými obory snaží reprofilizovat a najít své místo na trhu," doplnila Mazurová. A ujišťuje, že nejlevnější péče není u ČPZP rozhodujícím ukazatelem pro uzavření smlouvy, protože zdraví není jen o ekonomických hodnotách.
VZP se k tématu staví rezervovaně. "V případě, že se zatím jedná o pouhou diskuzi či návrh, který ještě neprošel legislativním procesem, se nevyjadřujeme," uvedl pro MT mluvčí VZP Jiří Rod.
S dražbou a tím pádem nejnižší cenou, jsou však spojena různá úskalí, s kterými budou muset pojišťovny počítat. "Je pravda, že dražba funguje nejlépe u homogenního produktu a zdravotnictví je přesným opakem. Je to velice komplikovaná oblast. Vyřešit to lze správně nadefinovanými požadavky. Když zajistíme, že účastníky soutěže budou jen zařízení na odpovídající úrovni – tedy třeba přístrojově a personálně vybavená – půjde to. Nesmí se však stát to, co občas vidíme ve stavebnictví: výběrové řízení vyhraje výhodná firma, ale později se ukáže, že nemá ani zaměstnance," varuje v HN Pavel mertlík, analytik Raiffeisenbank a bývalý ministr financí.
www.tribune.cz cin, jim
Zdroj: Medical Tribune