Přeskočit na obsah

Pojišťovny asi neprodlouží některé smlouvy

Zdravotní pojišťovny plánují, že letos neprodlouží smlouvu s asi desetinou až 15 procenty lékařů a zdravotnických zařízení. Smlouvy na úhradu péče, které vyprší většinou v červnu, by nechtěly obnovit s nadbytečnými nemocnicemi a ambulancemi. ČTK to po jednání zástupců pojišťoven, lékařů a nemocnic řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Lékařský odborový klub je proti neprodlužování smluv, podle něj by tak mnohým lékařům hrozila likvidace.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Suttner novinářům řekl, že také VZP hodlá klást důraz na kvalitu péče, ale i na technické vybavení a personální situaci. Pro příklad uvedl, že nemocnice, která bude chtít jednotku ARO, a nebude mít anesteziologa, smlouvu nedostane. Podle něj jsou "signály", že někde opravdu neposkytují péči na dostatečné úrovni. Může to být i tím, že tam daných operací a výkonů dělají tak málo, že lékaři ztratí potřebnou praxi. VZP, největší česká zdravotní pojišťovna, by podle Suttnera při tomto hodnocení chtěla spolupracovat s ostatními pojišťovnami, lékařskou komoru i ministerstvem.

Promyšlené omezení počtu smluv by nevadilo Sdružení ambulantních specialistů. Podle jeho předsedy Pavla Tautermanna je ale nutné se řídit především kvalitou odváděné péče. Snižování by se nemělo dotknout kvalitních lékařů, kteří ošetřují "drahé pacienty", míní Tautermann.

Smlouva s pojišťovnou zajistí zdravotníkům úhrady péče ze zdravotního pojištění. Pokud lékaři či zařízení s pojišťovnami kontrakt nemají, musejí jim pacienti za léčbu platit přímo. Podle odborářů to prakticky znamená zrušení ordinace či nemocnice. Nové smlouvy mají přispět k vytvoření základní sítě zdravotnických zařízení, kterou by rádo sestavilo ministerstvo zdravotnictví.

Jak by ale měla síť vypadat a která zařízení z ní vypadnou, není zatím jasné. Seznam asi stovky z 200 nemocnic, které měly páteř tvořit, obsahoval návrh zákona o neziskových nemocnicích. Jeho znění se ale mění, sněmovna ho bude znovu projednávat. Podle ministerstva je pro zařazení do sítě a uzavření smlouvy důležitá dostupnost péče, její kvalita, odbornost personálu i technické vybavení. Nadbytečnost určuje například i množství praktických a specializovaných lékařů a lůžek na počet obyvatel.

O nových smlouvách začali představitelé lékařů, nemocnic a pojišťoven vyjednávat dnes. K výsledku zatím nedospěli, znovu se sejdou 17. ledna. Shodnout by se měli hlavně na kritériích, která musejí zdravotníci pro uzavření smluv splnit.

Podle Gajdáčka pojišťovny dosud uzavírají se zdravotníky smlouvy na pět let a je téměř nemožné je vypovědět. Vysvětlil, že tak mohou učinit jen v případě výrazného porušení podmínek poskytování péče, které je ale těžké dokázat. Zlepšení situace si Gajdáček slibuje právě od kritérií a podmínek v nových smlouvách.

Šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek požaduje prodloužení smluv na dobu neurčitou. Žádá také, aby je mohla uzavřít všechna zařízení, která je měla koncem loňského roku. Podle Kubka by tak lékaři měli jistotu, že se nemusejí bát o svou existenci a mohou investovat do vybavení. Předák by podle svých slov neuzavíral smlouvy jen se zařízeními, která páchají pojistné podvody, nedodržují ordinační hodiny či nekvalitně pracují.

Prodlužení smluv na neurčito se nebrání ani Gajdáček. ČTK a Radiožurnálu řekl, že je ale nutné stanovit podmínky jejich vypovězení, "aby síť (zařízení) nebyla zabetonovaná". Uvedl, že pojišťovny by měly mít možnost zrušit smlouvy třeba s nadbytečnými zařízeními. Gajdáček nesouhlasí s tím, že by nové smlouvy mohly vést k hromadné likvidaci ordinací. Lékařů, kteří nebudou mít smlouvu s žádnou pojišťovnou, bude podle něj minimum.

Odstupující ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková ČTK již dříve řekla, že VZP nebude zubařům a praktickým lékařům při uzavírání smluv činit žádné potíže. Podle Musílkové totiž jen necelé třetině doktorů je pod 40 let a velká část zbývajících v příštích letech odejde do penze. V péči by tak mohly vzniknout "díry" a nemusela by být všude dosažitelná.

Vyjednávání se účastní devět zdravotních pojišťoven, sdružení lékařů, jejich odbory, lékařská komora, asociace a sdružení nemocnic, sester, laboratoří či svaz lázní. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavla Neugebauera se jednání snaží komplikovat jen lékařské odbory. Pokud se strany nedohodnou do půl roku, stanoví smlouvy ministerstvo. Neugebauer se domnívá, že právě o to se odbory snaží. Uvítal by uzavření provizorních smluv na rok, v němž by se podmínky v klidu dohodly. Svaz pojišťoven doufá, že dohoda bude hotova do března či dubna.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…