Přeskočit na obsah

Pojišťovnám se nelíbí privátní praxe nemocničních lékařů

Proto si pojišťovny chtějí nemocniční lékaře, kteří mají soukromou ordinaci, více prověřovat. To by mělo být možné díky novému systému financování, jenž bude platit od příštího roku. U lékařů účelově přetahujících pacienty do svých ordinací se už pojišťovny mohou zdráhat prodloužit smlouvu.

„Dvojí praxe se povolovaly pod tlakem. Nemocniční lékaři chtěli vyšší mzdy a tohle byl způsob, jak je nechat přivydělat, aniž by se přidávalo. Vždy je přitom ale obava, že lékař nebude chtít pacienta doléčit v nemocnici,“ řekl Ladislav Friedrich, ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Pacient tak mnohdy určitá vyšetření musí podstoupit minimálně dvakrát. Jde hlavně o odběry krve a další laboratorní vyšetření. Avšak pro pacienta může být i výhodné, že ho lékař vyšetří ve své ordinaci. Může ji mít totiž blíže než nemocnici a navíc se v soukromé ordinaci může cítit komfortněji.

Nemocnicím se také existence privátních praxí jejich zaměstnanců příliš nelíbí. Nicméně bojí se je zakazovat, protože by jim mohli začít odcházet. „Lékaře nemůžeme omezovat buď, anebo. Při jejich nedostatku jsme rádi, že v nemocnici pracují i na částečný úvazek,“ podotýká Martina Štanclová z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Ve Fakultní nemocnici Plzeň by takto zase neměli možnost udržet si v nemocnici například plastického chirurga. Odlišný je model, jejž praktikují v kladenské nemocnici. „Když bude někdo ordinovat v Praze, tak nám pacienty nepřetáhne. V rámci města to už ale vůbec nepovolujeme,“ říká Vladimír Lemon, zástupce ředitelky.

Kolik výkonů se kde dělá, se však u lékařů pracujících současně pro nemocnici i v privátní praxi hůře kontroluje. „Je to tak i u receptů. Když doktor předepisuje léky ve třech ordinacích, může tím snadněji unikat mantinelům, které od pojišťoven na preskripci všichni máme,“ potvrdil Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Vidí to přitom jako další projev totálního selhání revizní činnosti zdravotních pojišťoven. „Ony přece mohou cílenou revizí prověřit účelnost poskytnuté péče,“ míní Jojko.

Pojišťovny do budoucna nehodlají tolerovat praxi, kdy si lékař pacienta vyšetří ve vlastní ordinaci, pak jej dovede do nemocnice na operaci a poté si ho zase vezme do své privátní péče. „Tam, kde se něco takového bude dít opakovaně, se začneme ptát proč. A pak to zohledníme, až specialistům doběhnou stávající smlouvy,“ řekl médiím Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

www.tribune.cz

Jiří Marek, Jan Činčura

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…