Přeskočit na obsah

Pojišťovna bude platit handicapovaným implantaci neurostimulátorů

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začne hradit pacientům zavedení neurostimulátoru, přístroje, jenž umožní části ochrnutých lidí ovládat za pomoci tlačítek funkci močového měchýře, vyměšování stolice i erekci. Poprvé zákrok pojišťovna zaplatí Liboru Zemanovi, jenž ho postoupil před měsícem v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti u Velkého Meziříčí. Operace přijde na zhruba půl milionu korun, řekl novinářům předseda představenstva tohoto privátního zařízení Jaroslav Tvarůžek.

Dosud devět lidí si na operaci muselo sehnat peníze. Z iniciativy předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy a senátora Josefa Novotného vznikl proto koncept ústavní stížnosti. "Jestliže je léčba, která výrazným způsobem zlepšuje život občana, tak i z hlediska ústavního by měla být nepochybně hrazena z veřejného zdravotního pojištění," řekl Krása ČTK. Iniciátoři stížnost nemuseli využít, protože se jim pod společným tlakem podařilo pojišťovnu k platbám přesvědčit.

První Brindleyho neurostimulátor voperovali lékaři v Česku čtyřiačtyřicetiletému Vladimíru Pištěckému z Brna před sedmi roky. Operace byla hrazena z grantu ministerstva zdravotnictví. Další pacienti si peníze sháněli od sponzorů.

Zeman se na invalidní vozík dostal po dopravní nehodě, při níž utrpěl zlomeninu páteře a přerušení míchy. Nehoda na motorce se stala před 14 roky, Zemanovi tehdy bylo 20 let. Po havárii mu byla diagnostikována kompletní spastická paraplegie, tedy křečovité ochrnutí dolní poloviny těla. V mnoha obdobných případech nemůže správně fungovat močový měchýř, postupně se začne zhoršovat stav ledvin a paraplegiky tento stav přímo ohrožuje na životě.

"Močové infekce jsem měl pořád, dobral jsem antibiotika, týden jsem měl klid a zase se to ozývalo znovu. Močový měchýř se nevyprazdňoval, kvůli bolestem jsem se na nic nemohl soustředit. Znepříjemňovalo mi to život tak, že jsem skoro vůbec nechodil mezi lidi, bylo to hodně nepříjemné," vzpomíná Zeman. Po měsíci od zavedení neurostimulátoru se cítí velice dobře.

V Mostišti podle ředitele Tvarůžka existuje nyní jediný sehraný operační tým na tyto zákroky v Česku pod vedením Jana Doležela. Ročně by se jich mělo v tuzemsku provést zhruba deset. Další implantaci neurostimulátoru chystají v Mostišti po Velikonocích. Zhruba na 300.000 korun přijde mechanika, asi 200.000 Kč stojí hospitalizace. Přístroj vydrží na celý život.

Nemocnice svaté Zdislavy je privátním zdravotnickým zařízením. Ročně v ní lékaři provedou na 2000 operací, z toho 900 ortopedických. Od loňského května zde funguje robotické operační centrum, kde lékaři za rok uskuteční na 200 zákroků.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…