Přeskočit na obsah

Pojištěnci VZP dali za péči a léky letos přes 600 milionů korun

Přes 600 milionů korun vydali za necelé tři měsíce roku pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na regulačních poplatcích a doplatcích na léky. U této pojišťovny je 6,5 milionu lidí. Při dopočtu na deset milionů obyvatel by pojištěnci devíti zdravotních pojišťoven mohli vydat až miliardu. Odpovídá to plánům reformátorů, že za rok se vyberou čtyři miliardy. Podle zpráv z ordinací a nemocnic se rovněž potvrzuje, že lidé omezili návštěvy lékaře a levnější léky si kupují za hotové.

"Podle údajů k 24. březnu dali naši pojištěnci na doplatcích a poplatcích 600,5 milionu korun, z toho 125,9 milionu jsou doplatky na léky, 405,3 milionu započitatelné poplatky a 69,3 milionu nezapočitatelné poplatky," řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod.

Do pětitisícového limitu se počítá 30 korun za lékaře a položku na receptu a část doplatků na léky. Nepočítá se do něj 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. U VZP překročilo tento limit 64 lidí, pojišťovna jim vrátí téměř 385.000 korun. V Praze ho překročilo 17 pacientů, VZP jim dá přes 104.000 korun.

Na limitu dokládá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) prospěšnost reformy. Dokud limit nebyl, platilo prý až 200.000 lidí za rok desetitisíce korun. Teď se zastaví na 5000 korunách, vše nad to jim pojišťovna vrátí. "Doufám, že lidé si uvědomí, že reformu děláme pro ně; čísla ukazují, že limit funguje a chrání pacienty před nadměrnými náklady na péči a léky," řekl ČTK ministr. Podle něj lidé více přemýšlejí, zda jít k lékaři; o čtvrtinu ubylo návštěv ambulancí, o 14 procent hospitalizací, výdaje pojišťoven za léky klesly o třetinu. "Výsledky jsou předběžné a nadhodnocené v důsledku předzásobení pojištěnců ke konci minulého roku," upozornil ministr. V dalších měsících se podle něj poklesy zmírní.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici už zmírnění zaznamenali. V lednu klesla průměrná doba pobytu o 15 procent, v únoru už jen o deset. Trend se projevil i ve Všeobecné fakultní nemocnici, v lednu vybrala poplatky v ambulancích od 46.000 lidí, v únoru od 41.000, nezaplatilo půl procenta lidí. Za hospitalizaci platilo v lednu 4230 a v únoru 4500 pacientů. V prvním měsíci nezaplatilo 16 procent, ve druhém 27 procent lidí. Čísla nejsou úplná, pacienti mají osm dní na úhradu. Výnos z poplatků dá nemocnice na lepší vybavení ordinací a čekáren a na kurzy komunikace pro personál.

Psychiatrická léčebna Bohnice má od počátku roku zhruba stejné procento neplatičů, ze zákona nemusí platit 16 procent lidí, kteří jsou v hmotné nouzi, nebo jim léčbu nařídil soud. Dalších 16 procent neplatí prý ze zásady. Poplatky navýší příjmy o čtyři procenta, to je více než u fakultních nemocnic, kterým přinesou jedno procento. Léčebna má od pojišťoven výrazně méně na pacienta a den, stejný výběr tak tvoří větší podíl příjmů. Část vybraných peněz pohltí inflace, zbytek obohatí rozpočet na rekonstrukci jednoho pavilonu a nákup CT.

Podle Julínka záleží na každém zařízení a lékaři, jak peněz navíc využije: ministr radí investovat do obnovy ordinací, rozšířit ordinační hodiny a více mluvit s pacienty. Podle zjištění ČTK si chce řada dětských lékařů koupit přístroj, jímž mohou z kapky krve hned stanovit, zda dítěti mají dát antibiotika. Zubaři by podle doporučení své stavovské organizace měli investovat do nových rentgenů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…