Přeskočit na obsah

Podvodníci nově okrádají seniory pod záminkou doplatků za léky

Podvodníci začali nově okrádat seniory pod záminkou vrácení doplatků za léky. Vydávají se za pracovníky pojišťoven, a tak se dostávají k nim do bytů. Využívají novinky ve zdravotnické reformě, podle které pojišťovny vracejí peníze lidem, kteří překročí ochranný pětitisícový limit. Zástupci pojišťoven však upozorňují lidi na to, že peníze se osobní návštěvou nevracejí.

Například v Hranicích na Přerovsku v těchto dnech dvě neznámé ženy vydávající se za pracovnice zdravotní pojišťovny navštívily třiadevadesátiletou ženu. "Tvrdily jí, že jí nesou čtvrtletní dotaci na léky ve výši 2000 korun. Měly u sebe pětitisícovou bankovku a chtěly rozměnit. Paní nakonec přišla o 21.200 korun," řekla dnes ČTK přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podobný případ se tento týden odehrál i v Olomouci. Dvě ženy se jako údajné pracovnice pojišťovny domohly vstupu do bytu třiaosmdesátileté ženy. Podle policejní mluvčí Marty Vlachové ženě tvrdily, že jí nesou 2000 korun jako příspěvek na léky. Po jejich odchodu žena zjistila, že se jí ztratila obálka s penězi a šperky. Pachatelky ji připravily o 30.000 korun.

Zástupci zdravotních pojišťoven upozorňují obyvatele a především seniory na to, že tímto způsobem doplatky v žádném případě nevracejí. "Doplatky se budou vracet u těch, kteří překročí pětitisícovou hranici. Buď u nich máme číslo osobního účtu, kam se mají přeplatky posílat, nebo je budeme posílat poštou poukázkou do vlastních rukou. Žádná jiná varianta není možná," řekl dnes ČTK ředitel olomoucké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Lubor Machytka.

Podle policejních mluvčích jde u podvodníků o novou lež, se kterou se snaží oklamat především seniory a dostat se k nim do bytů. "Měli jsme tady již případy, kdy se pachatelé odvolávali na válečné odškodnění, vrácení peněz za energie. V jednom případě muž důchodci tvrdil, že bankovky v hodnotě 2000 korun jsou neplatné a je potřeba je vyměnit," doplnila Sedláčková. S tvrzením o doplatcích na léky se policisté setkali poprvé.

Podle reformy zdravotnictví platí od ledna lidé poplatky za návštěvu u lékaře, v nemocnici, na pohotovosti i za položku na receptu. Platit mají také po překročení ročního limitu 5000 korun, částky nad tento limit jim má ale zdravotní pojišťovna vrátit.

Ochranný pětitisícový limit překročilo k začátku tohoto týdne 148 lidí pojištěných u VZP. Od ledna dali na doplatcích a poplatcích na léky a regulačních poplatcích u lékaře přes milion korun. VZP jim vrátí zhruba 342.000 korun. Peníze nad limit má vracet po skončení každého čtvrtletí. Podle odhadu reformátorů překročí do konce roku limit až 200.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…