Podpora české vědy hodná následování
Ocenění Neuron 2010 obdrželi jak tři významní čeští vědci za celoživotní dílo, tak tři mladí vědci do 40 let, a to v oborech matematika, ekonomie a medicína. Za obor medicína ocenění za celoživotní dílo získal prof. Jiří Bártek a cenu pro vědce do 40 let převzal prof. Martin Matějovič.
"Je poněkud symbolické, že k předávání cen Nadačního fondu Karla Janečka dochází právě v době, kdy se dozvídáme, že při generálce na státní maturity neuspěla třetina studentů a mladé české lékaře, kteří kvůli nízkým platům hrozí výpovědí, lákají na lepší pracovní podmínky německé a rakouské nemocnice, a kdy se naši ekonomové nemohou dohodnout, který z receptů na ekonomickou krizi je ten správný," uvedla v úvodním proslovu Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Stesky vědců upozorňující na nevyhovující podmínky a nedostatečnou finanční podporu jsou dlouhodobé a oprávněné. Děje se tak navzdory deklarované politické podpoře, která vesměs zůstává v rovině předvolebních slibů. "Podpora charitativních a obecně prospěšných aktivit se v současnosti příliš nenosí, a tak jen doufám, že příkladu Nadačního fondu Karla Janečka budou následovat brzy další," dodala Miroslava Němcová.
Založením nadačního fondu navazuje Mgr. Karel Janeček na své dřívější mecenášské aktivity. Společnost RSJ algorithmic trading, jejímž je zakladatelem, ředitelem a předsedou představenstva, již v minulosti formou grantů podporovala univerzitní vzdělání, vědu a výzkum.
Dokončení na str. A8
Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu vznikl jako soukromá iniciativa ředitele společnosti RSJ algorithmic trading, která, ačkoli je ryze českou společností sídlící v Praze, je zároveň jedním z největších obchodníků na světových finančních trzích. Za tímto obchodním úspěchem společnosti RSJ algorithmic trading stojí do velké míry vysoká odbornost a špičkové vědecké znalosti jejích zaměstnanců, a proto nepřekvapí, že cílem nadačního fondu je podporovat projekty převážně základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie, ale i medicíny.
Zvýšení informovanosti českých pacientů
V dalším programu slavnostního večera seznámila doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze jeho hosty s dalším projektem, za nímž stojí finanční podpora Karla Janečka a společnosti RSJ algorithmic trading. Je jím edukační DVD určené pro pacientky s karcinomem prsu. Tuto diagnózu onkologové ročně sdělí více než 6 000 žen, které tímto okamžikem začínají hrát nejen o čas, ale mnohdy i o svůj život.
Naděje na terapeutický úspěch vzrůstají úměrně tomu, jak rychle a jak razantně může být léčba nasazena. Nové DVD má pomoci ženám odpovědět na nejčastější dotazy související s diagnostikou a následnou terapií jejich onemocnění tak, aby mohly dát lékařům kvalifikovaný souhlas s dalším postupem co nejdříve, a současně jim má pomoci se s novou skutečností lépe vyrovnat a naučit je, jak ke své nemoci přistupovat.
"Sehnat peníze na projekty související s nemocemi a umíráním je v dnešní době, kdy je preferován kult mládí, velký problém. Naštěstí existují výjimky a jednou z nich je i Mgr. Karel Janeček - člověk s matematickým mozkem a velkým srdcem, díky jehož podpoře mohla obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius výrobu zmiňovaného DVD zajistit," uvedla doc. Tesařová.
Granty kladou důraz na skutečné výsledky
Třebaže by česká věda a výzkum potřebovaly nesrovnatelně více finančních prostředků, každá podpora je vítána. Udělení cen Neuron 2010 se stalo symbolickým startem podpory NFKJ nadaným českým odborníkům. V rámci slavnostního večera obdrželi vybraní mladí vědci do 40 let symbolický šek na 100 000 korun (tato částka není vázána na konkrétní vědecké projekty, ale je určena pro jejich osobní potřebu), další zájemci se však mohou ucházet o granty, které jsou v oboru matematika, ekonomie a medicína vypsané na příští rok.
V tuto chvíli NFKJ počítá s tím, že pro každý obor bude pro rok 2011 vyčleněna částka milion korun s tím, že pokud se objeví nějaký velice zajímavý "špičkový" projekt přesahující tuto částku, který se rozhodne správní rada podpořit, může být celková finanční podpora navýšena.
Granty nejsou určeny pro výstavbu výzkumných ústavů, ale na vlastní projekty. Zároveň zde nebude kladen žádný důraz na formality, ale pouze na výsledek, což by mělo vědci usnadnit činnost. Podrobnosti týkající se příjmu žádostí budou jasné ještě do konce tohoto roku a čtenáři se o nich mohou informovat na stránkách Medical Tribune nebo webových stránkách NFKJ.
Závěrem se sluší připomenout, že za obor medicína ocenění za celoživotní dílo letos získal prof. MUDr. Jiří Bártek, CSc., dr.h.c., jenž patří mezi nejvýznamnější světové vědce v biologickém výzkumu buněčného cyklu u normálních a nádorových buněk a stojí za objevem přirozených protinádorových bariér lidských buněk. S více než 26 000 citacemi je prof. Bártek nejcitovanějším českým vědcem v oblasti biomedicíny v posledních dvaceti letech.
Od roku 1992 žije v Dánsku, kde vede laboratoř Cell Cycle and Cancer ve výzkumném ústavu Danish Cancer Society. "Ceny si velice vážím, ale beru ji i jako ocenění práce svých kolegů. Jen mě trochu překvapilo, že se udělovala za celoživotní dílo. Stále mám pocit, že jsme teprve na začátku cesty, a tak ji raději budu brát jako motivaci do další práce," komentoval žertem svou nominaci prof. Bártek.
Cenu určenou pro vědce do 40 let v oblasti medicíny obdržel prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., přednosta I. interní kliniky LF UK a FN Plzeň. Věnuje se především výzkumu mechanismů a léčby sepse a je spoludržitelem českého patentu vedoucího ke snížení srážlivosti krve v okruhu vlastního dialyzačního monitoru během procesu dialýzy. Za výsledky svého výzkumu získal několik mezinárodních ocenění i stipendií.
V oblasti medicíny získal ocenění určené pro vědce do 40 let prof. Martin Matějovič (prv‐ ní zleva), Neuron 2010 za celoživotní dílo si odnesl prof. Jiří Bártek (vpravo). Na fotogra‐ fii uprostřed Mgr. Karel Janeček, zakladatel NFKJ, a Monika Vondráková, ředitelka NFKJ.
Jména a stručné medailonky laureátů cen Neuron 2010 v ostatních kategoriích budou k dispozici na webových stránkách NFKJ.
Zdroj: Medical Tribune