Podle vědců ebola do konce října může být ve Francii a Británii
V případě těchto čísel vědci počítali s leteckým provozem, který by zůstal v plné kapacitě. Při předpokladu snížení letů v důsledku omezení spojů do postižených oblastí, k němuž přistupuje řada leteckých společností, stále zůstává Francii 25procentní riziko zavlečení nákazy a v případě Británie pak 15 procent.
"Je to skutečně loterie," řekl Derek Gatherer z britské Lancasterské univerzity; expert na viry, který sleduje nejhorší epidemii nemoci ebola v dějinách.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nevydala žádné cestovní omezení a naopak povzbuzuje aerolinie, aby do nejhůře postižených zemí nadále létaly. Část letů nicméně už zrušily například letecké společnosti British Airways a Emirates.
Z dalších evropských zemí má podle vědců 40procentní riziko zavlečení eboly Belgie, zatímco Španělsko či Švýcarsko mají nižší riziko vyčíslené asi na 14 procent.
Nová smrtící epidemie začala v západní Africe letos v březnu a zatím si vyžádala 3400 obětí a téměř 7200 lidí dosud nakazila. Podle odborníků se šíří čím dál tím rychleji. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie. Ovšem případy zavlečení eboly člověkem, který o své nákaze nevěděl, už se objevily v Nigérii, Senegalu a nejnověji i ve Spojených státech. Tam byla ebola diagnostikována v úterý u muže, který přiletěl z Libérie. Muž je nyní hospitalizován v Dallasu a jeho lékaři už v sobotu překvalifikovali jeho stav na kritický.
S každým dnem, kdy pokračuje epidemie eboly, se riziko mění, řekl Alex Vespignani z Bostonské univerzity, který výzkum vedl. "Náš seznam rizik stanovuje míru pravděpodobnosti. Ovšem tato pravděpodobnost vzrůstá, a to pro každého," řekl Vespignani v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters. "Jde jen o to, kdo bude mít větší štěstí a kdo menší."
Pacienti nakažení ebolou jsou nejvíce nakažliví v posledních stádiích choroby, kdy propuká vnitřní a vnější krvácení, úporné zvracení a průjem. Nemoc ale může mít inkubační dobu trvající až 21 dní, což znamená, že lidé nemusí celé týdny vědět o tom, že jsou nakažení, protože nemají žádné symptomy.
Volný pohyb osob rámci Evropské unie znamená, že by někdo, kdo o své nákaze ebolou nemá tušení, mohl snadno projet několika sousedními státy, než začne cítit, že je nemocen a vyhledá pomoc.
Přesto je ale podle odborníků riziko, že by se tato nemoc více rozšířila nebo přerostla v epidemii v některé z bohatých, rozvinutých zemí, krajně nízká.
ČTK
Zdroj: ČTK