Podle odborů stávka na půlce klinik, podle ředitelů účast mizivá
Polovina klinik pražských fakultních nemocnic se podle odborů včera aktivně zapojila do stávky. Další pracoviště protest proti reformám ministra Tomáše Julínka (ODS) podpořila. Odlišné údaje ale poskytli ředitelé fakultních nemocnic ministerstvu zdravotnictví. Stávky se podle nich účastnilo v průměru pět procent zaměstnanců. Žádný pacient si nestěžoval, že by kvůli stávce nebyl ošetřen.
"Nestěžoval si nikdo, ale podle dosavadních kusých informací z nemocnic byla stávková účast velmi slabá," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. V nemocnicích s pěti až šesti tisíci zaměstnanci stávkovalo podle hlášení ředitelů 150 až 200 lidí. "My to vnímáme tak, že zaměstnanci pochopili, že je to politizováno a spíše čekají na diskusi, kterou ministr ohlásil. To vnímáme velmi pozitivně," uvedl mluvčí.
V celém Česku se do stávky podle vedení zdravotnických odborů zapojilo asi 30.000 zdravotníků, dalších 40.000 s nimi sympatizovalo. Odboráři přiznali, že v některých zařízeních se dnes nestávkovalo. Nezapojily se například Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny. Obě zařízení se nepřipojila ani k žádným protestům v minulosti.
Odboráři Julínkovy záměry kritizují. Vadí jim hlavně plánovaný převod fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Hovoří o "velké zdravotnické loupeži". Podle předáků hrozí, že se péče o pacienty po případném předání do soukromých rukou může zhoršit.
Na shromáždění ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady přišlo 60 z 2700 zaměstnanců. Z 37 klinik se připojilo sedm, stávky se účastnila dvě procenta zaměstnanců. U vstupů do areálu visely plakátky. Podle nich lékaři a sestry stávkují za zachování dostupné péče, která odpovídá potřebám pacientů, ne zájmům vlastníků zařízení a pojišťoven. Pacienti letáčky nekomentovali. Přímo v čekárnách byly rozvěšeny nápisy Stávka, označení na pláštích měli i zdravotníci.
Do Všeobecné fakultní nemocnice proudili pacienti jako v běžné dny. V areálu byly plakátky Stop reformě. Nemocnice má 53 klinik a ústavů, část pracovišť nestávkovala. "Všude je zajištěn nepřetržitý provoz. Z dneška na zítřek byly přeloženy dvě plánované operace. Pokud by ale pacienti přišli dnes, budeme je operovat," řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Pekařová.
Ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý se podle svých slov shodl s odbory, že důvody pro stávku nejsou pro nemocnici odpovídající. "Dle našeho názoru je charakter instituce apolitický, hlavním úkolem je poskytovat zdravotní služby pacientům a zajistit jim přístup ke zdravotní péči," řekl ČTK. Zaměstnanci mohli stávku podpořit označením na oděvu.
Ve Fakultní nemocnici Bulovka se podle mluvčí Petry Effenbergerové zapojilo do stávky aktivně 11 procent zaměstnanců. "Víkendový provoz byl na pěti z 32 pracovišť, nemocnice prakticky provoz neomezila," řekla ČTK. Vedení nemocnice poděkovalo zaměstnancům, že i ve dni stávky se běžný zdravotní komfort pro pacienty zásadně neodlišoval od ostatních dnů.
Předseda LOK Engel ČTK řekl, že odboráři chtějí, aby Julínek stáhl zákony o zdravotním pojišťění a o univerzitních nemocnicích. "Chceme seriozní diskusi o skutečné reformě. To, co chystá ministr Julínek, není reforma, ale experiment, který se nikde v Evropě neosvědčil," uvedl.
Ministr před pár dny oznámil, že kontroverzní zákony pozdrží. Nejprve o nich chce debatovat. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně slíbil, že ani vláda, ani ministerstvo zdravotnictví nebudou usilovat o převod fakultních nemocnic na akciové společnosti. Změna může být provedena pouze zákonem, tedy jen se souhlasem zákonodárců.
Šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger za největší úspěch odborářů považuje to, že se reforma stala věcí veřejnou. Podle předáka ale Julínek odkladem sporných zákonů prokázal, že o nich diskutovat nechce. "Odsouvá tyto normy zjevně za podzimní krajské a senátní volby, protože se bojí, že pak by ODS prohrála," řekl ČTK Schlanger.
Zdroj: ČTK