Přeskočit na obsah

Podle odborníků v USA obřízka svědčí zdraví, snižuje riziko AIDS

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v úterý podpořilo provádění obřízky u mužů. Přijalo tak kontroverzní argumentaci, že zdravotní prospěch vyplývající ze zákroku převažuje nad jeho riziky. Navíc údajně snižuje riziko nakažení nemocí AIDS o 50 až 60 procent.

CDC tak vychází vstříc zejména nábožensky aktivním židům a muslimům, kteří tento zvyk uplatňují. V Evropě jde ale spíše o kritizovaný obyčej. Rada Evropy loni vydala rezoluci, která označuje obřízku chlapců za ohrožování fyzické integrity dětí.

Americký úřad se vyhnul přímému doporučení rodičům, aby dávali svoje chlapce obřezávat, a upozornil, že jde pouze o osobní rozhodnutí, které může být ovlivňováno náboženskými nebo kulturními zvyky.

Jonathan Mermin z CDC ale podpořil tvrzení o jednoznačných vědeckých důkazech, že obřízka je zdraví spíše prospěšná. I v USA jsou ale odpůrci tohoto zákroku, kteří jej označují za nehumánní a trýznivý vůči novorozencům, kteří jsou navíc vystavení hrozbě vykrvácení a infekcí.

Podle výzkumníka Aarona Tobiana z Univerzity Johnse Hopkinse přínosy obřízky se staly zřejmějšími v posledních deseti letech, kdy proběhly výzkumy dopadů zákroku v Africe, kde je tento zvyk rovněž velmi rozšířený. U obřezaných mužů se údajně markantně zmenšuje riziko sexuálně přenosných nemocí.

Jestliže riziko přenosu viru HIV způsobujícího nemoc AIDS se prý snižuje o 50 až 60 procent, u genitálních oparů či některých kmenů papilomavirů je to 30 a více procent. Údajně také klesá pravděpodobnost infekce močových cest v dětství a rakovina penisu v dospělosti. Není ovšem jasné, nakolik v tom hrají roli také celkové hygienické návyky mužů.

Obřízka je podle CDC nejlepší u novorozeňat, kde je riziko komplikací jen půlprocentní, zatímco u dětí ve věku od jednoho roku do devíti let se zvyšuje již na devět procent.

Podle tvrzení agentury AP byla obřízka v USA nejběžnější v 50. a 60. letech minulého století, kdy zasáhla 80 procent chlapců. V současnosti je údajně obřezáván každý druhý. Počátkem 20. století jich byla čtvrtina.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…