Podle memoranda se nebudou rušit lůžka, ale oddělení a nemocnice
Při restrukturalizaci lůžkového fondu nemocnic se nebudou rušit jednotlivá lůžka, ale celá oddělení a nemocnice. Vyplývá to z memoranda, které ve středu podepsalo ministerstvo zdravotnictví se všemi zdravotními pojišťovnami.
Do 30. června zveřejní pojišťovny seznam nemocnic, se kterými se už na nové smlouvě dohodly. S ostatními budou jednání během léta a podzimu pokračovat. O podpisu memoranda informoval novináře náměstek ministra Petr Nosek.
"Cílem není pouhé matematické snížení počtu lůžek, ale stanic, oddělení i celých nemocnic," doplnil první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek. Výsledkem restrukturalizace má podle něj být koncentrace péče, zkvalitnění služeb a zlepšení bezpečnosti pro pacienty.
"Shodli jsme se na kritériích i konkrétních opatřeních pro jednotlivé regiony se zohledněním místních podmínek a dostupnosti," potvrdil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Konkrétní číslo počtu lůžek ke zrušení nechtěli zástupci ministerstva ani pojišťoven zveřejnit. Rámcově se podle nich počítá s poklesem počtu akutních lůžek zhruba o deset procent.
Nosek připomněl dřívější vyhlášení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že zrušeno by mělo být 10.000 lůžek, z nich 3000 už je uzavřeno.
Podle memoranda podpoří ministerstvo změny v nemocniční síti v připravovaných legislativních normách, které upraví oblast smluv a úhrad za zdravotní služby, včetně parametrů dostupnosti těchto služeb.
Pojišťovny loni všem nemocnicím vypověděly smlouvy, výpovědi vyprší na konci letošního roku. Nové smlouvy mají být platné od ledna 2013. U problematických zařízení by se vyjednávání mohlo protáhnout o šest měsíců, aby byl čas na dosažení dohody a zajištění péče v okolních nemocnicích.
Podle memoranda mají pojišťovny posuzovat data o migraci pacientů za péčí, plnění věcného, technického vybavení a personálního zabezpečení, souběh úvazků lékařů (maximálně 1,2), využití lůžkového fondu (minimálně 75 procent), geografickou dostupnost péče, produkci ve vybraných oborech, minimální počet klíčových výkonů či průměrnou délku hospitalizace.
Pojišťovny chtějí měnit strukturu nemocnic, uzavřít oddělení, kde není personál ani potřebné vybavení a kde se provádějí minimální počty výkonů, což není pro pacienty bezpečné. U fakultních nemocnic půjde hlavně o centralizaci péče.
Ze 130 nemocnic v regionech by asi u deseti mohl být problém tak velký, že se s pojišťovnami asi dobrovolně nedohodnou.
Úprava smluv by měla přinést vnitřní úsporu pět až sedm procent z 50 miliard, které jdou na nemocniční péči. Úspory by měly pomoci nemocnicím překlenout dobu, kdy se zvýší DPH a nemocnice budou muset zvedat platy.
ČTK Naďa Myslivcová
|
Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK