Přeskočit na obsah

Podle Kubka mafiáni. Je to hon na čarodějnice, zlobí se šéf firmy

Ředitelé ministrovi podřízených fakultních nemocnic měli zatím první verzi tohoto příkazu, který úterkem pozbyl účinnosti a nyní tedy musí respektovat novou finální podobu tohoto rozhodnutí.

V praxi tak ředitelé státních nemocnic musí napříště dělit veřejné zakázky do celků tak, aby mohly být dodávány třeba přímo od výrobců či malých dodavatelů a ne do velkých investičních celků, které zastřešovaly dodávku řady zařízení různých výrobců.

Heger vyslyšel kritiku

Heger tak vyhověl kritice Lékařského odborového klubu, České lékařské komory (ČLK) či senátorce Aleně Dernerové, kteří zejména v průběhu akce „Děkujeme, odcházíme" používaly kompletátorské firmy jako transparentní příklad předražených nákupů ve zdravotnictví.

Podle zmíněných kritiků kompletátorské firmy tím, že nemocnici prý jen zprostředkovávají nákup, prodávané zařízení předražovly i o desítky procent, což pak byl jejich zisk. A tedy prodělek státu.

Už nebudeme přihlíže korupci

"Už nehodláme přihlížet tomu, jak na českém zdravotnictví parazitují korupčníci, zloději a mafiáni. Lékaři se stávají jejich nedobrovolnými sponzory," řekl během nátlakové akce lékařů prezident ČLK Milan Kubek.

"Při nákupech zdravotnické techniky se ceny předražují minimálně o třicet procent," dává mu za pravdu lékařka a senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). "Zakázali jsme jim obchodovat přes kompletátorské firmy. Teď musí nově nakupovat samy. A nesmí uzavřít obchod, pokud se výběrového řízení účastní jen jedna firma," prohlásil v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové v České televizi resortní ministr Leoš Heger.

Splním, ale někdy je to těžké

"My nemůžeme znemožnit kompletátorským firmám se zúčastnit výběrových řízení, nicméně musíme zakázky rozdrobit a vyhlásit tak, aby byl dán prostor co největšímu počtu soutěžitelů," vysvětlila ParlamentnímListům.cz Jaroslava Kunová z plzeňské fakultní nemocnice, které řediteluje.

"Je to hon na čarodějnice a já za společnost Hospimed kategoricky odmítám, že by došlo k nějakému předražování zařízení," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf jedné z takzvaných kompletátoských firem.

"Dávali jsme dohromady celky, kdy bylo poptáváno třeba sedmdesát přístrojů, to máte třeba 300 výrobců a my jsme naplnili projekt nemocnice pod jedinou smlouvou, pod jediným telefonním číslem pro případný servis," konstatoval Řehák.

"Umíte si představit, soutěž na sedmdesát přístrojů s třemi sty soutěžiteli?  A když projdete martyriem odvolávání se neúspěšných dodavatelů, podepíšete 70 smluv se sedmdesáti servisními podmínkami a tak dále a tak dále," přiblížil nevýhody nákupu velkých celků od řady dodavatelů Řehák.

Kritici nemají páru co kritizují

Podle něj společnost Hospimed v navýšení ceny mezi pěti až sedmi procenty pouze promítá know how. „Máme 112 zaměstnanců, expertů v různých oborech. V té ceně je zajištění kompatability zařízení se sítí v nemocnici, je zde vesměs zahrnuta nadstandardní záruční lhůta, která je ve světě obvykle jednoletá. A výrobce za každá další rok záruky navíc požaduje třeba deset procent ceny zařízení," doplnil Řehák, podle nějž jde jen o minimum výhod, které může v tak malém prostoru zmínit.

Nepřímo mu za pravdu dává i Kunová, jejíž nemocnice hospodaří v síti Fakultních nemocnic nad průměrem. „Příkaz samozřejmě budeme naplňovat, ale neumím si například představit vybavování operačního sálu desítkou dodavatelů. Někdo pak zapojení přístrojů musí zkompletovat tak, aby vše navzájem spolupracovalo i s nemocniční sítí," poznamenala Kunová.

Hon na čarodejnice smetl Hegera?

"Ze slova kompletátorská se stala mantra řady politiků, kteří na líbivé vlně takzvaných předražených nákupů honí body. A ta vlna smetla i tak čestného člověka jako ministr Leoš Heger. Vždyť i on byl šéfem nemocnice a ví co to obnáší" řekl ParlamntnímListům.cz ředitel jedné velké Fakultní nemocnice.

"Ale říkám vám to off record, protože dneska něco řeknu a automaticky se stanu spojencem korupčníků z kompletátorských firem a za týden bude v mé židli sedět někdo jiný," dodal ředitel, který si nepřál být jmenován.

My kompletátory nepotřebujeme

Naproti tomu ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík v příkazu ministra nevidí problém. „My je nevyužíváme. Služeb kompletátorů jsme využili naposledy tuším před dvěma roky," konstatoval Ludvík. Nicméně i zde šlo o více přístrojů najednou. „Bylo to u zakázky, kde bylo asi dvacet přístrojů a termín na získání evropských peněz byl příliš krátký, než aby se dalo soutěžit s řadou firem a rizikem, že ty, které nevyhrají se budou odvolávat a peníze propadnou," dodal šéf nemocnice.

Ondřej Vaněk Parlamentnílisty.cz

celý článek ZDE

 

Zdroj: Parlamentnílisty.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…