Přeskočit na obsah

Podle expertů je nejpřínosnější zákon o zdravotních službách

Nejpřínosnější pro rozvoj zdravotnictví je podle expertů návrh zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, který zvyšuje práva pacientů. Nejhůře hodnoceným opatřením pak je návrh velké důchodové reformy, kde podle expertů není systém zabezpečen proti vytunelování penzí.

Novinářům to včera řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu HEZR (Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví) dává ekonomům, manažerům, podnikatelům, předním profesorům medicíny, novinářům i zástupcům stavovských a pacientských organizací možnost, aby se vyjádřili k aktuálním reformním opatřením. Nejpřínosnější může mít až 300, nejhorší až minus 300. Za devět kol se žádné opatření až na tyto krajní meze nedostalo.

Zákon o zdravotních službách získal od expertů 177, elektronická neschopenka 168, zákon o zdravotnické záchranné službě 107, jednotné inkasní místo 93 a zákon o specifických zdravotních službách 71. Změnu výše regulačních poplatků v nemocnicích z 60 na 100 korun ocenili experti 56 a návrhu velké důchodové reformy dali minus 28.

Zákon o zdravotních službách je jedním z nejdůležitějších zákonů zdravotnické reformy. Pacienti se podle něj mají stát klienty, kteří spolurozhodují o své léčbě. Experti ale zákonu vytýkají, že nehovoří o kvalitě zdravotních služeb z pohledu pacientů, chybí jim také důraz na prevenci a zodpovědnost pacienta při snižování zdravotních rizik.

Elektronická neschopenka získala ocenění expertů proto, že elektronizace povede k úsporám a racionalizaci systému. Její čas ale prý přijde, až bude kompletně celá koncepce zdravotnictví v ČR.

U důchodové reformy mají experti obavy z možného tunelování fondů a zároveň se obávají, aby nějaká budoucí vláda se nerozhodla tento systém změnit a všechny peníze ze spoření občanů vrátit do rozpočtu.

Projekt HEZR trvá tři roky, má podpořit diskusi odborníků a klíčových osobností ve zdravotnictví. V předchozích osmi kolech hodnotili experti i návrhy zákonů, opakovaně se vyjadřovali také k regulačním poplatkům. Nejvíc kritizovali kraje za to, že pacientům tyto poplatky proplácely.

Výsledky hodnocení předává ČZF ministerstvu zdravotnictví, vládě a sněmovně. Kromě posledních tří kol, kdy ministrem je Leoš Heger, který na názory expertů reagoval, reakce od vlády ani poslanců nepřišly.

ČTK Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…