Přeskočit na obsah

Počet zjištěných nákaz HIV v Česku loni rekordně stoupl

Počet zjištěných nákaz HIV virem v Česku loni stoupl o 122 nových případů, což bylo zatím nejvíc v historii testování v ČR. Ke konci prosince statistiky evidovaly 1042 HIV pozitivních a více než 239 nemocných AIDS, celkem 133 nemocných zemřelo. Statistiky za loňský rok dnes novinářům představil ředitel karlínského Domu světla Miroslav Hlavatý.

Odhadl, že nakažených může být desetkrát více, než vykazují statistiky, mnoho lidí totiž nechodí na testy. Právě v roce 2007 se prý nechalo dobrovolně otestovat několik lidí, kteří už byli v pokročilém stadiu nemoci AIDS.

Podle Marie Brůčkové z Národní referenční laboratoře pro AIDS se to dá považovat za varovný signál. Tito lidé byli léta nevědomými přenašeči viru HIV. "Je jasné, že ten virus cirkuluje, je jasné, že je mezi lidmi ještě hodně neobjevených infekcí," řekla Brůčková. Léčba v pozdním stadiu je navíc velmi náročná a drahá.

Čísla nicméně napovídají, že počet lidí ochotných přijít na testy se neustále zvyšuje. Téměř polovinu loňských nákaz lékaři objevili právě u lidí, kteří přišli dobrovolně na testy. HIV pozitivitu však loni lékaři zaznamenali i u dobrovolných dárců krve, kteří se testují povinně.

Počet HIV nákaz je podle Brůčkové v Česku stále velmi nízký ve srovnání s jinými evropskými zeměmi a se světem. V loňském roce ale epidemiologové po dlouhé době zaznamenali zvýšený výskyt HIV u injekčních uživatelů drog (devět oproti pěti procentům). To je podle Brůčkové alarmující, protože čeští uživatelé drog byli dlouhodobě dobře chráněni díky dostupnosti sterilních stříkaček. Jak ale upozorňují i drogoví odborníci, do ČR stále více přijíždějí HIV nebo žloutenkou infikovaní cizinci ze zemí bývalého Sovětského Svazu.

"Před pěti sedmi lety byla oblast východní Evropy a Střední Asie virem HIV téměř nezasažená, dnes tam infekce přímo zuří, a to především u injekčních uživatelů drog," řekla Brůčková. Podle odborníků se dá čekat, že se preventivní kampaně budou stále více obracet na rizikové skupiny, například právě na rusky hovořící cizince, ale i na vietnamskou komunitu, která podle Bručkové také může představovat skrytou hrozbu přenosu viru HIV.

V přepočtu na obyvatele je nejvíce HIV nakažených v Praze, 440 HIV pozitivních na milion obyvatel. Druhé místo patří Karlovarskému kraji, kde je 167 nakažených na milion lidí. Brůčková to vysvětlila tím, že jde o hraniční prostor, kde se na nákazách může podílet například prostituce. Celorepublikový průměr představuje 101 případů nákaz na milion obyvatel.

Většina lidí, 84 procent loni zjištěných, se nakazilo pohlavním stykem, 60 procent homosexuálním a 24 procent heterosexuálním stykem. Téměř 80 procent nakažených jsou muži. Šest procent nakažených byly loni těhotné ženy. Muži zjistili nákazu většinou ve věku od 25 do 29 let, ženy o něco dříve, od 20 do 24 let.

V ČR je sedm AIDS center, která se věnují léčbě. Největší a nejvíce specializované zařízení je v pražské Nemocnici Na Bulovce. Rodí tam například všechny HIV pozitivní ženy z republiky. Podle tamní lékařky Marie Staňkové je nemocnice právě v těchto porodech velmi úspěšná. Zatím se v Česku narodily "pouze" čtyři HIV pozitivní děti.

Staňková se obává, že se léčba nemocných AIDS letos zkomplikuje. Nově nastavené doplatky na některé léky na AIDS se totiž vyšplhaly až na 12.000 korun. Dříve se doplatky na tato léčiva hradily z dotací ministerstva zdravotnictví. Letos jsou ale dotace prý ohroženy. Ministerstvo údajně s odborníky na léčbu AIDS ještě vyjednává.

Peníze, které vláda dává na léčbu a prevenci HIV/AIDS, rok od roku klesají. Zatímco v roce 1996 to bylo téměř 67 milionů korun, loni toměř 20 milionů korun. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených), která se dnešní tiskové konference zúčastnila, ale vláda letos zpětinásobila peníze na prevenci. V květnu se má díky nim konat velká informační kampaň o HIV a AIDS.

Podle OSN se na světě virem HIV denně nakazí 6800 lidí a 5700 lidí na AIDS každý den zemře. Nejvíce doléhá nemoc na subsaharskou Afriku, kde žije 22,5 milionu lidí s virem HIV. V Asii je nakaženo 4,9 milionu lidí a za poslední sledovaný rok se tam virem HIV nakazilo 440.000 lidí. Na celém světě je 33,2 milionu nakažených virem HIV, téměř polovinu z nich tvoří ženy. Zhruba 2,5 milionu nakažených jsou děti do 15 let. V roce 2007 kvůli viru zemřelo na světě 330.000 dětí

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…