Počet parkinsoniků ve světě poroste
Počet lidí trpících Parkinsonovou nemocí se v 15 nejlidnatějších zemích světa během příštích pětadvaceti let zdvojnásobí. Tento jev nastane především v méně rozvinutých státech. V odborném časopisu Neurology to uvedli američtí vědci.
Parkinsonova nemoc je chronické onemocnění centrální soustavy, které především omezuje hybnost pacientů.
Podle neurologa z Rochesterské univerzity Raye Dorseye se v posledních letech vynakládala většina finančních i lidských zdrojů na boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. Přitom právě chronické nepřenosné choroby, jako je Parkinsonova nemoc, budou mít podle něj na rozvojové země největší ekonomický a společenský dopad.
Dorsey a jeho tým zkoumali demografické prognózy v pěti největších západoevropských zemích (Francii, Španělsku, Německu, Británii a Itálii) a v deseti nejlidnatějších zemích světa (Číně, Indii, Indonésii, Spojených státech, Brazílii, Pákistánu, Bangladéši, Nigérii, Japonsku a Rusku). Pak vypracovali prognózu ohledně poměru počtu nemocných k počtu obyvatel po věkových skupinách v každé zemi.
Zjistili, že počet nemocných Parkinsonovou nemocí v těchto 15 státech vzroste do roku 2030 ze současných 4,1 milionu na 8,7 milionu.
V ČR trpí touto chorobou 10.000 až 12.000 lidí. Parkinsonova nemoc je nevyléčitelná, ale léky, které se používají od roku 1960, výrazně na řadu let zlepšují stav nemocného. Později však jejich užívání přináší komplikace. Části nemocných může pomoci operace mozku.
Zdroj: ČTK