Počet nemocných tuberkulózou ubývá, sdělila WHO
Počet lidí, kteří onemocněli tuberkulózou, celosvětově ubývá. Loni lékaři toto onemocnění odhalili u přibližně 8,6 milionů lidí na celém světě a 1,3 milionu obyvatel v jeho důsledku zemřelo. Vyplývá to ze zprávy o stavu tuberkulózy ve světě, kterou dnes zveřejnila v Londýně Světová zdravotnická organizace (WHO). Rizikem je nicméně fakt, že některé kmeny této plicní choroby začínají být rezistentní vůči běžným lékům.
I když je choroba u mnoha lidí odhalena, WHO odhaduje, že asi tři miliony obyvatel diagnostikovány nejsou a tito nemocní se ani nijak neléčí. "Mnoha lidem stále chybí zdravotní péče a oni kvůli tomu trpí," komentoval zprávu Mario Raviglione, ředitel oddělení pro tuberkulózu z WHO. "A stále lidé na tuberkulózu - které se dá předejít a která je léčitelná - umírají ve velkém," dodal.
Počet případů tuberkulózy se snížil z 8,7 milionu v roce 2011 na loňských 8,6 milionu. Počet obětí pak poklesl z 1,4 milionu na 1,3 milionů.
I mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic potvrdila, že se často setkává s případy rezistence tuberkulózy vůči běžným lékům. "Lékaři bez hranic se zabývají léčbou tuberkulózy již 25 let. Ve svých programech se setkávají s alarmujícím počtem případů rezistentní TBC.
Díky novým diagnostickým nástrojům bylo možné v roce 2012 diagnostikovat rezistentní TBC u dvojnásobného počtu pacientů než v roce 2011. Stále se ale jedná jen o čtvrtinu lidí, kteří ve skutečnosti rezistentní TBC trpí.
Kromě toho 17.000 pacientů, u nichž nemoc byla potvrzena, nezahájilo dosud svou léčbu," uvedla organizace v reakci na zprávu WHO.
Tuberkulóza je infekční onemocnění. Pokud se ale tato choroba podchytí včas a je správně léčena, lze ji překonat. Pacientům jsou obvykle podávány léky, které je za tři až šest měsíců dokážou bacilu zbavit.
ČTK
Zdroj: ČTK