Po roce se otevřelo bohnické Centrum krizové intervence
Bohnická psychiatrická léčebna v neděli po zhruba roce otevřela Centrum krizové intervence (CKI). Podle ředitele léčebny Martina Hollého centrum obnovuje činnost v podobě, v jaké se nacházelo v roce 2006. Nově by ale také mělo centrum pomáhat i pacientum léčebny v krizovém stavu.
Centrum poskytuje nepřetržitou linku důvěry, ambulantní psychoterapii i lůžkovou část. Denní službu bude poskytovat jeden psycholog a na 1,5 úvazku psychiatři. O klienty se dále budou starat staniční sestra, sociální pracovnice a sestra s psychoterapeutickou zkušeností. Noční provoz zajišťuje lékař nebo psycholog. "To je luxus, který si tady můžeme dovolit, protože máme ještě lékaře sloužící pro léčebnu, kteří mohou psychologa supervizovat," vysvětlil Hollý. V noci bude přítomna i další sestra, která bude mít na starosti i linku důvěry.
Provoz centra omezil kvůli finanční ztrátovosti bývalý ředitel léčebny Ivan David. Magistrát hlavního města a ministerstvo zdravotnictví v lednu nabídly léčebně dorovnání ztrát, pokud obnoví CKI v původní podobě. Ministerstvo poskytlo dotaci 1,8 milionu korun, magistrát nabídl 1,5 milionu korun. Ředitel David ale tvrdil, že slíbené prostředky mu neumožní obnovit všechny služby centra. Nyní za stejných podmínek otevírá centrum Hollý.
"Dohoda se netýká jen jednoho roku, ale předpokládáme její kontinuální pokračování," uvedl náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr. Ministerstvo počítá i s případnou valorizací poskytované částky. "Pro nás je to výzva, jak zefektivňovat financování, jak zkusit se strefit nabídkou služeb do toho, co dokáže hradit pojišťovna, a snižovat požadavky na naše donátory," dodal Hollý. Projekt centra totiž stojí mimo financování zdravotních pojišťoven. Pomoct by mohli v budoucnu i sponzoři nebo strategický partner.
"Je evidentní, že CKI je spíše doplňkovou činností psychiatrické léčebny, ale na druhou stranu je třeba říct, že cílem ministerstva je posouvat takové rigidní pojetí psychiatrické péče, na jaké jsme zvyklí," uvedl Šnajdr. Centrum slouží například duševně nemocným lidem, jejichž stav se náhle zhoršil, nebo lidem jinak zdravým, kteří se dostali do psychické tísně.
Podobné centrum poskytuje v Praze městské centrum sociálních služeb. "Toto centrum není schopno pomoci všem pacientům, zvláště tam, kde je nutná nějaká navazující péče," řekl radní Milan Pešák (ODS). Podle primátora Pavla Béma (ODS) také krizové intervenční nízkoprahové služby umožňují včasný kontakt potřebnému člověku s odborným zařízením. Uzavření takového centra se nemusí projevit hned, ale za několik let ať už v psychosomatické oblasti nebo pracovní výkonnosti, uvedl Bém. Další podobné zařízení funguje v Brně.
Více než polovina hovorů a návštěv Centra krizové intervence připadala na lidi trpící stresem a neurózami. V roce 2006 se na něj obrátilo 5500 lidí po telefonu, 3600 jich přišlo osobně a 200 jich zůstalo v léčebně na lůžku. Většinu služeb CKI nehradily zdravotní pojišťovny a léčebna je doplácela ze svého rozpočtu.
Zdroj: ČTK