Plzeňský kraj otevřel výjezdové místo záchranky, kraj je pokrytý
Plzeňský kraj dnes v areálu hasičského záchranného sboru v Plzni-Koterově otevřel své 20. výjezdové místo zdravotnické záchranné služby. Další dvě místa pro kraj zajišťují smluvní partneři. Region už splňuje podmínku, aby na 90 procent území záchranná služba dojela do 15 minut. Problémy s dojezdem mají záchranáři zejména v zimě ještě na Šumavě v okolí Kašperských Hor a Modravy a na severním Plzeňsku u Bezdružic, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.
Podle dnešní Mladé fronty Dnes by chtělo ministerstvo zdravotnictví do dvou let zřídit desítky nových stanovišť záchranné služby. Jejich vznik má platit stát. Podle Karpíška má kraj nyní kvalitní pokrytí regionu, pokud by ale na část nákladů přispěl stát, je možné o dalších místech jednat. Kraj od převzetí záchranné služby v roce 2003 otevřel ročně vždy jedno nové výjezdové místo.
Na novém stanovišti bude sloužit posádka bez lékaře. Kraj ho otevřel, aby se sanitka rychleji dostala zejména k pacientům Plzni-Slovanech, v Koterově, v Letkově, v Božkově, v Hradišti, Štěnovicích či Losinné. Jsou to rychle se rozvíjející místa na kraji Plzně a blízkém okolí. Stanoviště bude také zajišťovat přilehlý pětikilometrový úsek dálničního obchvatu Plzně, průmyslovou zónu a obchodní centrum v Černicích, vyjmenoval šéf krajských záchranářů Ivo Rada. Je to třetí výjezdové místo ve stosedmdesátitisícové Plzni, jedno z těchto míst obsluhuje zejména oblast severního Plzeňska.
Většina výjezdových míst v kraji má posádky s lékařem. Pokrývají kolem 65 procent území, odhadl Rada. V případě potřeby tam může dojet lékař z jiného místa.
Na provoz záchranky, která má 373 kmenových zaměstnanců, dává kraj ročně 170 milionů korun. "Kromě toho máme dalších zhruba 60 externích zaměstnanců. Lékařů se specializací urgentní medicína je na trhu absolutní nedostatek, proto musíme využívat i externisty," doplnil Rada.
Zdroj: ČTK