Plzeňský kraj brání rokycanskou porodnici
Jaké jsou dosavadní výsledky jednání nemocnic v Plzeňském kraji s pojišťovnami?
Jednání s pojišťovnami ohledně restrukturalizace lůžkového fondu probíhají intenzivně od loňského roku a to jak při individuálních jednáních, tak i v rámci v listopadu ustanovené Pracovní skupiny k restrukturalizaci lůžkových zdravotních zařízení v Plzeňském kraji řízených Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK). Přestože od ledna 2012 byl Plzeňský kraj ujišťován, že rozhodnutí ohledně smluv bude učiněno do 30. června, dosud se tak nestalo. Proto vedení kraje a ZHPK očekává informaci, zda a kdy dojde k dalším jednáním. Takové informace zatím také nemáme.
U kterých zdravotnických zařízení navrhují pojišťovny restrukturalizaci a v jaké formě?
ZHPK ani nemocnice Plzeňského kraje dosud neobdržely žádné úředně předané stanovisko týkající se záměrů zdravotních pojišťoven ve věci restrukturalizace lůžkového fondu. Vycházíme tak pouze z dílčích informací, které nám zástupci pojišťoven sdělili ústně. Uvedli, že v rámci všech nemocnic ovládaných ZHPK zvažují neuzavřít smlouvu na akutní lůžkovou péči pouze v oborech porodnictví a gynekologie a potažmo i neonatologie v Rokycanské nemocnici, a.s. K tomuto ústně sdělenému záměru zdravotní pojišťovny nepředložily žádnou odbornou studii, která by rušení oddělení odůvodnila a zároveň uvedla, jaké pracoviště bude rušeného oddělení nahrazovat, zda toto náhradní pracoviště má dostatečnou kapacitu na převzetí nezanedbatelného rozsahu péče a zda je toto pracoviště pro obyvatele spádové oblasti dostupné. Ústně předané návrhy zdravotních pojišťoven se dále týkají redukce lůžek některých dalších oborů ostatních nemocnic, které by sice nevedly k úplnému uzavření těchto lůžkových provozů, ani k zásadní redukci počtu zdravotnických pracovníků, ale mohly by mít negativní vliv na dostupnost akutní lékařské péče.
Vy jako zástupce kraje s těmito návrhy souhlasíte? Popřípadě - jak by měla restrukturalizace vypadat podle Vašich představ?
Plzeňský kraj a jeho orgány vyjádřily zásadní nesouhlas s rušením gynekologicko-porodnického oddělení v Rokycanské nemocnici. Mělo by totiž negativní vliv na dostupnost této péče pro obyvatele regionu, negativně by zasáhlo hospodaření Rokycanské nemocnice a znamenalo by i větší zátěž pro systém zdravotního pojištění, neboť péče v geograficky nejbližších nemocnicích je dražší než péče v Rokycanské nemocnici.
Zdroj: www.tribune.cz