Plzeňská fakultní nemocnice zavedla canisterapii
Canisterapie se postupně rozšiřuje do nemocnic, sociálních zařízení pro seniory, pro mentálně i tělesně handicapované lidi, do stacionářů či dětských domovů, řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.
"Kontakt se psem má na některé klienty více pozitivních vlivů, než by si mohl zdravý jedinec představit. Canisterapie se uplatňuje u lidí s psychickými poruchami, poruchami paměti, poruchami řeči, motoriky nebo u těch, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko a cítí se opuštěně," vyjmenovala.
V plzeňské fakultní nemocnici se od konce loňského roku využívá u vybraných klientů na sociálních lůžkách interního oddělení a na oddělení dlouhodobé intenzivní péče.
Pacienti s ergoterapeutkou Jitkou Blahutovou a její speciálně cvičenou tříletou fenou border kolie Sisi pracují ve skupině. Dávají Sisi naučené základní povely nebo jí házejí předměty, které jim na povel vrací zpět do ruky. Procvičují si tak hrubou i jemnou motoriku, svalovou sílu, mluvenou řeč, neverbální komunikaci, ale také paměť, uvedla Blahutová.
I pouhá přítomnost psa u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko vyvolává radost a aktivuje jejich myšlení a paměť. Terapie vzpomínkou má za cíl oživit příjemné vzpomínky, které mají pro člověka hluboký význam.
Canisterapii provádí tým asistenta a psa. Každoročně absolvují odborné zkoušky, které prověřují chování, povahu, dovednosti a zdravotní stav psa.
ČTK
Zdroj: ČTK