Plzeňská chirurgie začala laparoskopicky operovat velké cévy
Chirurgická klinika plzeňské fakultní nemocnice se tento týden zařadila mezi zhruba pětici špičkových tuzemských zdravotnických pracovišť, která provádějí laparoskopické cévní rekonstrukce. Lékaři při tříhodinovém zákroku voperovali osmačtyřicetiletému muži asi patnácticentimetrovou cévní náhradu od břišní aorty až po stehenní tepny. Plzeňští chirurgové provádějí ročně stovky cévních operací, až dosud museli pacienti podstoupit klasickou operaci, která mnohem víc zatěžuje organismus, řekl novinářům jeden z operatérů Vilém Kuntscher.
Pacient musel na operaci kvůli ateroskleróze tepen - na pánevních tepnách se mu tvořila uzávěra. Zatím cítil bolest při chůzi, stav by se ale při neléčení zhoršoval. "Uzávěra tepen může končit i amputací nebo vážným ohrožením života," upozornil lékař. Vysvětlil, že chirurgové vytvořili jakýsi cévní bypass od aorty, tedy největší tepny v lidském těle, a stehenními tepnami. Až tři litry krve za minutu tak budou v těle pacienta od nynějška proudit v tomto úseku implantátem z polyesterového vlákna. "Přišili jsme ho speciálním stehem, který musí, stejně jako cévní protéza, vydržet do konce života pacienta," uvedl Kuntscher.
Zatímco dříve pacienti při operaci cévní náhrady zůstávali v nemocnici jeden až dva týdny, nyní mohou třetí či čtvrtý den po laparoskopickém zákroku opustit nemocnici. Dříve odcházeli s až třiceticentimetrovou jizvou od hrudní až po stydké kosti, nyní mají jen pět až sedm centimetrových vpichů. "Při klasické operaci jsme museli provést dlouhý řez a na nějaký čas vlastně vysunout všechny útroby mimo tělo," popsal lékař. Takoví pacienti museli brát kvůli velkému zákroku prostředky na tišení bolesti, i několik dní museli být vyživování nitrožilně. "Já jsem teď druhý den po operaci, sám sedím a nebolí mě to," potvrdil pacient z Plzně.
Zdroj: ČTK