Plomby: materiál stojí desítky korun, zubaři budou chtít stovky
Plaťte si za obyčejné amalgámové plomby ze svého, požadují čeští zubaři. Na nízké platby od pojišťoven si stěžují léta. Nejlevnější výplň podle nich stojí průměrně čtyři sta korun, od pojišťovny dostanou jen polovinu. Jejich argumenty ale podlamují výrobci. Jedna kapsle amalgámu stojí kolem dvaceti korun, přiznávají.
Zubaři chtějí více peněz za amalgámové plomby. Sáhli dokonce k výhrůžkám: pokud nám pojišťovny platby za výplně nezvýší, vypovíme jim smlouvy a vybereme peníze přímo od pacientů, prohlásili. "Dnes totiž zubní plomby dotujeme. Pojišťovna nám za jednu dává 220 korun, skutečné náklady jsou ale průměrně 400 korun,“ vysvětluje šéf České stomatologické společnosti Pavel Chrz.
Prodejci amalgámu ale uvádějí fakta na pravou míru. "Jedna kapsle vyjde na sedmnáct korun,“ přiznala cenu České televizi prodejkyně Jana Halasová. Zbytek je cena práce lékaře a provoz ordinace.
Jak se navíc ukazuje, někteří zubaři by rádi nakonec od lidí vybírali daleko více než čtyři stovky. Cena plomb se časem může vyšplhat až na 1500 korun.
Důvod je dvojí: řada lékařů používá při spravování kazů různé materiály od různých výrobců. Třeba šumperská stomatologická ordinace Braun na svých webových stránkách uvádí: "Zhotovujeme i výplně z práškového amalgámu hrazené pojišťovnou, doporučujeme ale použití kapslovaných vysoce stříbrných amalgámů.“ Ty jsou samozřejmě dražší.
Drahý materiál? Kdepak, to práce
Naprosto stejná výplň navíc může vyjít v různých částech republiky na různé částky. A to kvůli zmiňovaným nákladům na provoz ordinace a na práci. "Cena materiálu je v řádech desetikorun. Nicméně faktem je, že za hodinu musím mít obrat v průměru okolo tisíce korun, abych nebyl ztrátový,“ potvrzuje v internetové diskusi o placení u zubaře lékař podepsaný jako J. Stavěl. Důležitý je prý také čas, jaký plombováním strávil.
Podle Ladislava Korábka ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice to není jen otázka plomb, stejné je to i u dalších výkonů. "Různé ceny nemají jen zubní výplně, ale také třeba implantáty. Záleží vždy na provozu ordinace. Jiné náklady má zubař ordinující na Václaváku a jiné ten, který pracuje v Horní Dolní," popisuje.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger už proto přiznal: pokud se plomby budou platit přímo, ceny bude třeba regulovat. "Je pravda, že pokud se přestanou plomby proplácet pojišťovnou, budeme muset nastavit nějaký strop. Byla by to položka regulovaná,“ řekl on-line serveru TÝDEN.CZ. Několikrát pak zmínil hranici 400 korun.
A jak se plomby liší?
Amalgám, z něhož se vyrábí plomba "na pojišťovnu", je ručně míchaný. To znamená, že ho stomatolog či sestra vyrobí přímo v ordinaci. Kapslovaný či dózovaný amalgám míchají stroje, je třeba jen zadat přesný čas. Každá taková plomba má stejnou kvalitu, kterou výrobce může garantovat.
Za ošetření zubu plombou ze standardního materiálu (nedózovaného amalgámu) zaplatí dospělí 220 korun a děti 126 korun. Za rok se podle údajů VZP zaplatí za "černé" plomby 905,2 milionu korun, Česká stomatologická komora uvádí celorepublikově čísto 1,3 až 2 miliardy korun.
celý článek na serveru TÝDEN ZDE
Zdroj: TÝDEN