Plodová voda jako nový zdroj kmenových buněk
Američtí vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit nový zdroj kmenových buněk, které by jednou mohly být využívány k "opravám" poškozených lidských orgánů. Experti je získali z plodové vody a následně je úspěšně nechali růst při laboratorních experimentech, píše na svých webových stránkách zpravodajská stanice BBC.
Nejužitečnější druhy kmenových buněk byly dosud získávány z lidských embryí. Tento způsob však vyvolává ostré etické rozpory, neboť lidské zárodky jsou při tomto procesu zničeny. Oponenti dokonce tvrdí, že jde o věc rovnocennou s kanibalismem. Přívrženci výzkumu ale tvrdí, že kmenové buňky mohou nabídnout reálnou naději lidem trpícím například parkinsonovou a alzheimerovou chorobou či cukrovkou.
Plodová voda obsahuje množství buněk. Řada z nich pochází z vyvíjejících se zárodků. Vědci z univerzity Wake Forest v americkém státě Severní Karolína, kteří o svých poznatcích zveřejnili studii v časopise Nature Biotechnology, při experimentech zjistili, že mohou buňky odebrané z plodové vody nechat vyrůst do široké škály různorodých buněk.
Následně je transplantovali myším a zkoumali, jestli se budou vyvíjet i u živých bytostí. I zde se buňky rychle šířily a začaly vytvářet klíčové chemikálie, a to jak v mozku, tak v játrech pokusných myší. Také kostní kmenové buňky implantované myším se chovaly podobným způsobem jako normální kmenové buňky.
Závěr expertů zní, že z buněk v plodové vodě je možné získat množství různorodých kmenových buněk. Ty pak v sobě mají potenciál pomoci s léčbou, a to zejména u dítěte, z jehož matky byly odebrány.
Zdroj: ČTK