Plíce si nechalo v Olomouci vyšetřit jen několik kuřáků
Přes dvě desítky lidí zamířily dnes do olomoucké fakultní nemocnice na vyšetření plic v rámci světového dne bez tabáku. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta mezi nimi bylo šest kuřáků, kteří se svým zlozvykem chtějí přestat. Nechali si zdarma změřit vitální kapacitu plic, ale i tlak a cholesterol, což jsou rizikové faktory vzniku kardiovaskulárního či plicního onemocnění.
"Jsme rádi, že vůbec někdo přišel, kuřáci patří mezi skupinu lidí, která na prevenci neslyší. Navíc se z nich někteří rovnou zapsali do našeho Centra léčby závislosti na tabáku," řekl Havlant. Z dvacítky lidí, kteří dnes do nemocnice přišli, bylo šest žen. Věkový průměr se pohyboval kolem 60 let.
V Česku kouří více než čtvrtina populace. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se podíl denních kuřáků za posledních deset let téměř nezměnil. Loni kouřilo 26,6 procenta obyvatel, před deseti lety to bylo 26,2 procenta. Přibývá ale dětí, které si zapálí cigaretu.
Kardioložka olomoucké I. interní kliniky Eliška Sovová tvrdí, že ke kouření se v dotazníku přiznala třetina olomouckých studentů ve věku od 16 do 19 let. "Cigareta je pro ně stále módním doplňkem. Právě mladí lidé si nepřipouštějí, že si i občasným kouřením mohou v budoucích letech přivodit vážné zdravotní potíže," uvedla Sovová.
Zdroj: ČTK