Přeskočit na obsah

Platforma poradila lidem, jak si vybrat zdravotní pojišťovnu

Platforma zdravotních pojištěnců (PZP) v pátek zveřejnila rady pro lidi, kteří se rozhodnou změnit zdravotní pojišťovnu. Na změnu mají už jen pár dní.

K 1. prosinci se mění zákon, pojišťovnu nebude možné měnit čtyřikrát za rok k 1. dni čtvrtletí, ale jen jednou do roka. Změnu bude nutné oznámit vždy do konce pololetí, aby od ledna dalšího roku platila.

"Možnost změnit pojišťovnu je výrazně omezena, proto by si lidé měli umět dobře vybrat," řekl dnes novinářům právník občanského sdružení PZP Ondřej Dostál. Podle průzkumu přemýšlí o změně zdravotní pojišťovny tři čtvrtě milionu dospělých Češek a Čechů.

Lidé by se podle Dostála určitě měli řídit podle toho, jak zajišťuje jejich pojišťovna péči. "Tedy určitě ne podle různých bonusů, jako jsou příplatky na autosedačku, ale podle toho, jak plní svoji povinnost vůči nemocnému pojištěnci," zdůraznil.

Zvolená pojišťovna by měla mít dostatek smluvních zdravotnických zařízení, hlavně v regionu, kde pojištěnec bydlí. "Dobré je ptát se lékaře před změnou pojišťovny, jestli s tou novou má smlouvu," řekl Dostál.

Pokud se pojištěnec dozví třeba to, že v zařízení, kam běžně chodí, jsou stop stavy, nové pacienty nepřijímají, prodlužují se čekací doby a lékaři jsou neochotni určité pojištěnce ošetřovat, mohl by podle Dostála být problém právě v tom, že pojišťovna špatně lékařům platí. "Pokud pojištěnec uzná tyto zprávy za věrohodné, může změnit pojišťovnu," řekl.

Dobrým vodítkem může být i to, zda pojišťovna platí péči všem pacientům, kteří potřebují drahou léčbu ve specializovaných centrech. "Když pojišťovna za něco stojí, tak mu péči zajistí," řekl právník.

Důležitá je i vstřícnost pojišťovny - pokud pojištěnec potřebuje něco vyřídit, počínaje průkazem až po informaci o smluvní síti, je důležité, jak na to pojišťovna reaguje. "V příštím roce toto bude velmi důležité, protože očekáváme nedostatky v dostupnosti péče, když třeba bude chtít zařízení příplatek i za péči hrazenou z pojištění," upozornil.

Pojištěnci by se podle Dostála měli zajímat i o to, kolik jejich pojišťovna dává na svůj provoz. Platforma má tabulku provozních nákladů pojišťoven v přepočtu na jednoho pojištěnce za rok. Z ní vychází se 746 korunami jako nejdražší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), nejlevnější s 434 korunami Oborová zdravotní pojišťovna.

Průměr zaměstnaneckých pojišťoven je 549 korun, průměr všech pojišťoven včetně VZP 667 korun. Z provozních peněz platí pojišťovny například revizní lékaře, kteří kontrolují správné vykazování péče. "Malý tip - pokud považujete projekt elektronické zdravotní knížky IZIP za dobrou investici do svého zdraví, zvolte VZP, pokud ne, zvolte jinou pojišťovnu," shrnul právník.


ČTK       Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…