Přeskočit na obsah

Platforma pojištěnců podá žalobu proti VZP

Platforma pojištěnců České republiky (PZ ČR) se obrátila na všechny zdravotní pojišťovny, aby jí poskytly konkrétní data o výdajích za léčbu na jednotlivé pojištěnce.

„Naše hypotéza je, že financování zdravotnictví je z historických důvodů nerovnoměrné. Máme řadu indicií od lékařů a pacientů, které ukazují na to, že dochází k regionální diskriminaci v lékařské a ošetřovatelské péči," uvedl pro Medical Tribune již dříve právník Platformy pojištěnců Ondřej Dostál.

Prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců ČR o.s. Michala Filipová (foto) zaznamenává konkrétní případy pacientů, kteří dopady nevyrovnané zdravotní péče pociťují na vlastní kůži.

DÁLE ČTĚTE:

Na tajnosti ohledně výše úhrad nemají pojišťovny nárok
Které nemocnice mají lepší platby? Stále tajné

„Zaznamenáváme čím dál větší počet pacientů, kteří potřebují pomoci, protože nemají přístup k nejmodernější léčbě. Zdravotní péče měla být vyrovnaná. Nemělo by docházet ani k plýtvání, ani k podléčování pacientů. Naším cílem je pacientům pomoci tím, že dojde ke změně systému nerovnoměrného financování zdravotnictví,“ uvedla Filipová pro MT začátkem února.

O měsíc později se právníkům z Platformy pojištěnců podařilo svou hypotézu konkrétně potvrdit. "Od pojišťoven jsme získali data, která napovídají o správnosti hypotéz o plýtvání a nerovnostech v přístupu k péči a zdůvodňují naše pokračující úsilí o získání kompletních dat od všech zdravotních pojišťoven,“ uvedli zástupci Platformy ve svém prohlášení koncem února.

Ze zjištěných dat, které se podařilo Platformě pojištěnců získat, například vyplynulo, že průměrné náklady na pojištěnce dle místa trvalého pobytu se mezi jednotlivými regiony liší takřka o pětinu. Například Průměrné náklady v Kraji Vysočina jsou 20 398 Kč, v Ústeckém kraji 20 835 Kč. Oproti tomu v Moravskoslezském kraji 25 279 Kč a 24 770 Kč v Praze.

Po dvouměsíčním úsilí Platforma pojištěnců získává od pojišťoven některá další data. Řada klíčových informací pro posouzení nákladů na zdravotnictví stále chybí.

"Všeobecná zdravotní pojišťovna jednoznačně vymezila, které informace poskytne a které poskytnout odmítá. Zveřejněné informace PZP ČR umístila v plném rozsahu na své webové stránky - www.zdravotnipojistenci.cz. PZP ČR se domnívá, že má nárok na svobodný přístup též ke zbylým informacím, zejména obsahu smluv, dodatků a cenových ujednání, a proti odmítnutí poskytnout tyto informace se řádně odvolala. VZP s nezměněnou argumentací zamítla i toto odvolání. Zákon již nedává PZP ČR jiný prostředek ochrany ústavního práva na svobodný přístup k informacím než soudní spor. PZP ČR proto v nejbližších dnech podá na VZP žalobu ve správním soudnictví k Městskému soudu v Praze," uvedli tento týden právníci Platformy.

Toto sdružení zároveň vyzývá odborníky a zdravotníky k tomu, aby se do diskuse nad zveřejněnými a požadovanými informacemi zapojili.

"Zajímáme se o  podněty z praxe, zkušenosti, podezření na plýtvání, korupci či nerovnosti v úhradách, to na obecné i konkrétní rovině, prostřednictvím elektronické adresy info@zdravotnipojistenci.cz nebo v rámci diskusního fóra na našich stránkách," uvádějí zástupci Platformy pojištěnců.

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…