Plastičtí chirurgové proti jiným lékařům
Každou třetí estetickou operaci provádí nedostatečně vzdělaný lékař, upozorňuje Česká společnost plastické chirurgie. Lidem pak hrozí nejen zklamání nad nepodařeným výsledkem, ale také vážné ohrožení zdraví. V české legislativě totiž chybí definice estetického chirurga včetně požadavků na jeho atestaci.
Chirurgové doufali, že se letos situace změní. Zákonodárci totiž dostali na stůl nový zákon o zdravotních službách, který řadu pravidel upravuje. "Na estetickou chirurgii jsme ale prostě zapomněli," přiznává šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný.
Zákon se proto bude příští rok novelizovat. "Mezitím se to nějak udělá. Našli jsme paragraf, který říká alespoň to, že se mohou služby poskytovat nejen za účelem léčení, ale i za účelem zlepšení psychického stavu pacienta," uklidňuje Šťastný.
Prsa v rukou kožaře
Podle současné legislativy může estetickou chirurgii vykonávat prakticky kdokoliv. Stačí vystudovat medicínu. "Zatímco k rekonstrukční chirurgii potřebujete podle zákona potřebné vzdělání a mnoho znalostí, k estestické ne," vysvětluje předseda České společnosti plastické chirurgie Luboš Dražan. Podle něho proto 20 až 30 procent estetických zákroků vykonávají neatestovaní chirurgové.
"Bezpečnost pacienta je proto ponechána pouze na volném trhu a zdravém rozumu pacienta," dodává Dražan. Může se proto stát, že operaci prsou bude vykonávat kožní lékař bez potřebných chirurgických znalostí. "Hlavním problémem jsou komplikace, které úzce zaměřený doktor nerozpozná včas a nedokáže je ani včas řešit. Klienti tak mohou být poškozeni nejen esteticky, ale také zdravotně," upřesňuje místopředseda Bohumil Zálešák.
Podle odborné společnosti je proto třeba v době, kdy se připravuje reforma zdravotnictví, prosadit legislativní změny i v této oblasti. Podle Dražana bude třeba nejen definovat pojem "estetická péče", ale také stanovit pravidla pro atestaci a vzdělávání estetických chirurgů či péče, kterou budou podle zákona poskytovat pacientům: "Každá země se tímto tématem zabývá a my bychom měli jít ve stopách Dánska a Finska, kde oblast upravuje legislativa."
celý článek ZDE
Zdroj: ČT 1